AB sınırlarında binlerce mülteci can veriyor

Alman Federal hükümeti geçen yıl AB sınırlarında hayatını kaybeden mültecilerin sayısını açıkladı, Sol Parti ölen ilticacıların sayısının resmi olarak açıklanandan çok daha fazla olduğunu tahmin ediyor.

Avrupa 11.02.2013, 14:34 11.02.2013, 15:07
AB sınırlarında binlerce mülteci can veriyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Alman Federal Parlamentosuna Sol Parti tarafından verilen bir soru önergesi üzerine Federal İçişleri Bakanlığı tarafından, AB'nin dış sınırlarında ölen mülteci sayısı açıklandı. Bakanlık tarafından hazırlanan raporda geçen yıl toplam 180 kişinin hayatını kaybettiği kaydedildi. Verilen rakamın resmi olmadığı, yalnızca toplanan bilgilerin aktarıldığı belirtildi. Bu bilgiler, Alman Federal Polis Teşkilatından yurtdışında görev yapan polis memurları tarafından AB Sınır Koruma Ajansı Frontex için toplanmış.

Alman birinci kanalı ARD'ye bağlı NDR tarafından verilen haberde AB sınırlarında hayatını kaybeden mültecilerle ilgili olarak iki örnek verildi. 6 Eylülk 2012 tarihinde 60 mülteci, 14 Aralık 2012'de de 21 mülteci hayatını kaybetmiş. Suriyeli, Iraklı ve Filistinlilerden oluşan mülteciler, teknelerle Akdeniz üzerinden Lesbos adasına geçmek isterken, teknelerinin batması üzerine boğularak can vermişler.

Sol Parti, AB dış sınırlarında ölen mülteci sayısının çok daha fazla olduğunu tahmin ettiklerini bildirdi. 2011 yılında Frontex operasyonlarıyla açık denizde kurtarılan mülteci sayısının toplam 33 bini bulmuş olmasının, kurtarılamayan mülteci sayısının da çok daha fazla olduğuna işaret ettiği belirtildi.

Sol Parti içişleri uzmanı Ulla Jelpke, kurtarılamayan insanların istatistiklerde yeralmadığını, refah içindeki AB kalesinin mültecilere karşı korunması için alından tedbirler sonucu binlerce insanın hayatını kaybettiğini söyledi. Jelpke, bildiği kadarıyla Federal hükümetin ilk defa ölen mülteciler hakkında bir açıklama yaptığını belirtti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?