AB tehdidine Almanya'dan tepki

AB'nin telefon ve internet bilgilerini kayıt altına alma tehdidine karşı özel bilgilerin korunmasını savunanlar ve bilimadamları karşı çıkıyor, özel bilgilerin kayıt altına alınmasının suçlarla mücadelede fazla bir işe yaramadığını düşünüyorlar.

AB tehdidine Almanya'dan tepki

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

AB Komisyonu tarafından Almanya'ya gönderilen bir mektupla dört hafta içerisinde Alman hükümetinin telefon ve internet kullanıcılarının özel bilgilerini saklama yönetmeliğini uygulama tehdidi sert bir tepkiyle karşılandı. Alman Federal ve Eyaletler Özel Bilgileri Koruma Görevlileri Konferansı Başkanı Dagmar Hartge, AB'nin öngördüğü özel bilgilerin kayıt altına alınmasının gerekli olmadığını ve AB'nin bu talebine anlayış göstermediğini söyledi. Federal Özel Bilgileri Koruma Görevlisi Peter Shaar da aynı fikirde olduğunu dile getirdi.

Özel bilgilerin kayıt altına alınmasının suçların engellenmesi konusunda bir işe yaramadığı, Almanya'da yapılan bilimsel bir araştırmayla ortaya konuldu. Max-Planck Enstitüsü'nün Federal Adalet Bakanlığı tarafından görevlendirilerek, uygulamanın yapıldığı zaman dilimindeki incelemelerde, telefon ve internetteki özel bilgilerin takip ve kayıt altına alınmasının yetkililerin suçları engelleme ya da açıklama başarılarını hiç de artırmadığı ortaya çıktı.

Bilimsel sonuçlara rağmen AB Komisyonu, Almanya'nın dört hafta içinde bilgi kayıt işlemini başlatmasını istiyor. Aksi takdirde Almanya'yı Avrupa Yüksek Mahkemesi'ne dava edeceğini bildirdi. Almanya'nın gerekli adımları atmaması halinde mahkeme tarafından milyonlarca Avro para cezasına çarptırılabileceği belirtildi.

AB Komisyonu, Almanya'nın dışında Avusturya ve İsveç hakkında da aynı konuda inceleme başlattı. AB yetkililerine göre özel bilgilerin kayıt altına alınması, vatandaşların güvenliğini sağlamak ve terör suçlarını engellemek için önemli görülüyor. 2006'dan bu yana AB yönetmeliği, telefon ve internetteki özel bilgilerin telekomünikasyon şirketleri tarafından kayıt altına alınmasını ve gerektiğinde güvenlik kurumlarına vermelerini öngörüyor.

Güncelleme Tarihi: 23 Mart 2012, 11:31
banner53
YORUM EKLE

banner39