banner39

AB, Türkiye'ye verdiği paraları sorguluyor

Eski AB Bakanı Egemen Bağış döneminde AB fonlarının usulsüz kullanılıp kullanılmadığıyla ilgili Avrupa Parlamentosu'na soru önergesi verildi

Avrupa 18.04.2014, 09:58 18.04.2014, 09:58
AB, Türkiye'ye verdiği paraları sorguluyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

17 Aralık'taki operasyonların ardından istifa eden Türkiye'nin ilk Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış döneminde AB fonlarının usulsüz kullanılıp kullanılmadığıyla ilgili olarak Avrupa Parlamentosu'na soru önergesi verildi.

Soru önergesinin altında, Hollandalı, Marietje Schaake ile Mevlüt Çavuşoğlu'nun Fethullah Gülen grubuyla ilişkilendirdiği iddia edilen İngiliz Andrew Duff'ın imzası bulunuyor. Andrew Duff, AB Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun kendisini Fethullah Gülen hareketiyle irtibatlı gösterdiği gerekçesiyle özür dilemesini istemişti.

Önergede, AB Komisyonu'nun Mart ayı başında, eski Bakan Egemen Bağış döneminde Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi'ndeki (Ulusal Ajans) AB fonlarının usulsüz kullanımına ve personel alımlarına ilişkin iddiaları incelemek üzere soruşturma başlattığı anımsatıldı. Erasmus programıyla ilgili bu yolsuzluk iddialarının Türkiye'deki diğer "geniş yolsuzluk iddiaları" ile bağlantısı olup olmadığı soruldu önergede. Liberal Grup üyeleri ayrıca, soruşturmanın Türkiye'ye verilen diğer fonları da kapsayacak biçimde genişletilmesini istedi. Duff ve Schaake, AB Komisyonu'nun Türkiye'ye verilen yardım paralarının amacı dışında kullanıldığını düşünüp düşünmediğini sordu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?