AB ülkeleri arasında sınır tartışması

Fransa'da, ortak sınır kontrolü anlaşması tartışma konusu oldu

AB ülkeleri arasında sınır tartışması

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İngiltere'nin AB'den ayrılma kararı, bu ülke ile Fransa ve Belçika arasındaki ortak sınır kontrolü anlaşmasının tartışılmasına neden oldu.

Fransa'da farklı partilerden siyasetçiler, İngiltere'nin AB'den ayrılması halinde 2003'te üç ülke arasında imzalanan sınır kontrolü anlaşmasının iptal edilmesi gerektiği görüşünü bildirdi.

Calais Bölgesi Meclisi Başkanı Xavier Bertrand, sosyal paylaşım sitesinden yaptığı açıklamada, İngiltere'nin AB'den çıkması halinde, sınır kontrolü anlaşmasının iptal edilmesini istedi.

Fransa'nın en büyük sığınmacı kampının Calais bölgesinde olduğunu belirten Bertrand, yürürlükteki anlaşmanın, sayıları 5 bine ulaşan sığınmacıların İngiltere'ye kaçmaması için Fransa'ya önemli baskı oluşturduğunu kaydetti. Bertrand, "İngilizler AB'den çıkarsa, bizim bu sığınmacıları engelleme konusunda sorumluluğumuz biter." ifadesini kulladı.

Calais Belediye Başkanı Natacha Bouchart ise "İngiltere AB'den çıkarsa, sınır kontrolleri İngiltere'ye taşınır. İngilizler kararlarının bütün ekonomik ve siyasi sonuçlarına katlanmak zorundalar." görüşünü paylaştı.

Yeşil Parti üyesi Karima Delli, İngilizlerin üyelikten çıkmasının ardından anlaşmanın yürürlükte kalamayacağını savundu.

Sağcı Cumhuriyetçiler Partisinin önemli isimlerinden, eski başbakan François Fillon da "Artık anlaşma bozuldu. Touquet Anlaşması yeniden gözden geçirmeli." değerlendirmesinde bulundu.

Anlaşma, İngiliz gümrük ve pasaport polisinin, Fransa ve Belçika'dan kara ile deniz yoluyla gelenlerin denetimine, bu iki ülkenin topraklarında başlamasına olanak sağlıyor.

Ekonomi Bakanı Emmanuel Macron, martta yaptığı açıklamada, İngilizlerin üyelikten çıkmasının özellikle göç konusunda ağır sonuçları olacağı uyarısında bulunmuştu.

Güncelleme Tarihi: 29 Haziran 2016, 14:40
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35