banner39

AB ülkelerine insan ticareti uyarısı

AB, insan ticareti konusundaki kanunu uygulamakta geciken ülkeleri uyararak yaptırım uygulamakla tehdit etti. Özellikle beyaz kadın ticaretinin artmasına dikkat çekerek uyardı.

Avrupa 16.04.2013, 11:04 16.04.2013, 11:04
AB ülkelerine insan ticareti uyarısı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Avrupa'da her yıl doğu Avrupa'dan binlerce kadın batıya getirilerek fuhşa zorlanıyor. AB ülkeleri insan ticaretine karşı mücadelede bir ilerleme kaydedemiyor. Beyaz kadın ticaretinin yanısıra, zorla çalıştırılan işçiler ya da organ ticareti için kaçırılan insan sayısı giderek artıyor.

AB Komisyonu tarafından hazırlanan araştırma sonuçlarını açıklayan AB İçişleri Komiseri Cecilia Malmström, Avrupa'daki insan ticaretiyle mücadelenin kötüleştiğini bildiklerini söyledi. Malmström verdiği bilgilere göre 2008 ile 2010 yılları arasında kayda geçen ya da tahmini olarak tesbit edilen insan kaçakçılığı kurbanı sayısı 23 bin 600'u geçti. Malmström, tesbit edilenin buz dağının yalnızca uç kısmını oluşturduğunu, gizli kalan sayının çok daha fazla olabileceğini belirtti.

İnsan kaçakçılarının eline düşenlerin oranı 2008 ile 2010 yılları arasında yüzde 18 oranında arttı. İnsan kaçakçılığı suçlarından yargılanıp hüküm girenlerin sayısı ise yüzde 13 geriledi. 2010'da hüküm giyenlerin sayısı 1339 olarak tesbit edildi.

AB tarafından, insan ticaretiyle mücadele için 2011'de bir kanun çıkarılarak bütün üye ülkelerin bu kanun çerçevesinde kendi parlamentolarında kanun çıkarmaları ve uygulamaları taleb edilmişti. Üye ülkeler arasında yalnızca Çek Cumhuriyeti, Letonya, Finlandiya, Macaristan ve İsveç bir kanun çıkararak Nisan ayı başından itibaren yürürlüğe koydu. Bu kanunla insan ticareti suçu Avrupa genelinde ortak bir tanımla ortaya konuluyor ve daha sıkı takib altına alınıyor. İnsanların da kaçakçılara karşı daha iyi korunmasını sağlıyor.

Malmström, AB Komisyonu olarak insan kaçakçılığıyla mücadele etmeyen üye ülkelere karşı AB hukukunu çiğnedikleri gerekçesiyle dava açılabileceğini ve para cezası verilebileceğini bildirdi.

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?