banner39

AB üyesi olmayan 6 ülkeden Rusya'ya yaptırım

AB üyesi olmayan 6 ülke, Kırım'daki olaylardan dolayı, AB'nin Rusya'ya karşı uyguladığı yaptırımlara katılacak.

Avrupa 24.04.2014, 18:36 25.04.2014, 07:42
AB üyesi olmayan 6 ülkeden Rusya'ya yaptırım

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Avrupa Birliği üyesi olmayan altı ülke, AB'nin Kırım'da yaşanan olaylardan dolayı Rusya'ya karşı uyguladığı yaptırımlara dahil olma kararı aldı.

Aralarında Karadağ ve Arnavutluk'un da bulunduğu altı ülke, İstikrar ve Ortaklık Anlaşması gereğince, AB ülkelerinin Rus yetkililerine uyguladığı, ziyaret yasağı ve hesap dondurulması gibi maddeleri içeren yaptırımların bir parçası olacak.

Karadağ ve Arnavutluk'un yanında, AB üyesi olmayan fakat AB yaptırımlarını uygulayacak diğer ülkeler ise İzlanda, Moldova ve Avrupa Ekonomik Topluluğu üyeleri olan fakat AB üyesi olmayan Norveç ve Lichtenstein.

Rusya'da hükümet yanlısı olarak bilinen "Rosiskaja" gazetesinde yayımlanan habere göre, Karadağ'ın AB yanında yer alma kararı üzerine, Rus yetkililer de bu ülkeye yaptırım uygulayacak.

Haberde, "Rus milleti ile yüzyıllardır süren dostluğa ve Karadağ halkının çoğunun NATO'ya üye olmak istememesine rağmen, Karadağ hükümeti AB ve ABD'nin yanında durdu. Rusya'dan gelecek cevap, iki ülke arasındaki vizesiz rejimin ya da ticari kolaylıkların feshedilmesi gibi seçenekleri de kapsayabilir" ifadesine yer verildi.

Rusya'nın Podgoritsa Büyükelçisi Andrey Nesterenko ise Rusya ve Karadağ arasındaki vizesiz rejimin ya da ticari kolaylıkların feshedilmesine dair emir almadıklarını söyledi.

Karadağ'daki görev süreci boyunca Karadağ halkının Rusya'nın dostu olduğunu görebildiğini belirten Nesterenko, iki ülkenin yüzyıllardır süren yakın ilişkilerini aynı şekilde devam ettireceğini umduğunu ifade etti.

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?