banner39

AB ve Almanya, Washington'da bilgi alacak

Almanya ve AB, gelecek hafta NSA'nın Avrupa'daki casusluk çalışmaları hakkında bilgi almak üzere Washington'a gidecek.

Avrupa 26.10.2013, 17:39 26.10.2013, 17:50
AB ve Almanya, Washington'da bilgi alacak

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya ve AB, gelecek hafta Washington'a bir heyet göndererek NSA'nın Avrupa vatandaşlarını takibi ile ilgili faaliyetleri konusunda bilgi almak istiyor. Alman Federal hükümet sözcüsü Georg Streiter, dün Berlin'de yaptığı açıklamada ortak heyetin Beyaz Saray'da yetkililerle ve askeri istihbarat kurumu NSA'nın temsilcileriyle görüşeceğini bildirdi.

Almanya'dan AB ile ortak oluşturulacak heyete istihbarat kurumlarından ve Federal Başbakanlıktan yüksek düzeyde yetkililer katılacak. Alman dış istihbaratından sorumlu BND'nin Başkanı Gerhard Schindler'in de Waşington'a gidecek heyette bulunacağı bildirildi.

ABD'DEN HENÜZ BİR CEVAP YOK

NSA skandalı unutulmak üzere iken Fransız telefon iletişiminin ve Alman Federal Başbakan Angela Merkel'in cep telefonunun da NSA tarafından dinlendiği ortaya çıkınca yeniden tartışmalar kızıştı. Alman Federal İçişleri Bakanı Hans-Peter Friedrich daha önce Waşington'a giderek bazı Amerikan yetkililerle görüşmüştü. Ancak Alman Federal Adalet Bakanlığı ve Federal İçişleri Bakanlığının bildirdiğine göre daha önce ABD'ye yöneltilen soruların hiçbirine henüz bir cevap alınamadı.

Gelecek hafta gidecek olan heyetten, Amerikalılardan Avrupa'nın takibi konusunda ayrıntılı ve açık bilgiler alması bekleniyor. Alman Federal İçişleri Bakanlık sözcüsü ABD'nin hiçbir şekilde ekonomik casusluk yapmadığını belirttiğini kaydetti.

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?