AB ve Rusya, Ay'da birlikte su aramayı planlıyor

AB uzay araştırmaları kurumu Esa ile Rus uzay araştırmaları kurumu Roskosmos, 'Luna-27' adı verilen bir proje ile 2020'de Ay'da birlikte su aramayı planlıyor.

AB ve Rusya, Ay'da birlikte su aramayı planlıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

AB ve Rusya, 2020'de başlatılması planlanan 'Luna-27' projesiyle Ay'ın güney kutbunda özel bir sondaj çalışması yaparak su arayacak. Esa'dan James Carpenter tarafından Paris'te yapılan açıklamada, Esa'nın Rusya'ya navigasyon yardımı yapacağını bildirdi.

Moskova'da yapılan açıklamada projenin, Ay'da kalıcı bir üs kurulması için atılacak ilk adım olduğu, Ay'da dünyadaki mevcut kaynakların tümünün bulunduğu belirtildi. Rus bilim adamı İgor Mitrofanov, 'Luna-27' projesinin aslında Sovyetler Birliği'nin 1976'daki programının devamı olduğunu söyledi. Alman medyasına konuşan bir uzay araştırmaları çalışanı, bu projenin dünyada teknolojik bakımdan en ileri ve en iyi hazırlanmış bir proje olduğunu belirtti.

Avrupa Uzay Araştırmaları Başkanı Jan Wörner, ilk insanın gittiği 1943 yılından bu yana Ay'ın giderek daha çok dikkatleri üzerine topladığını, şu sıralarda dünyanın uydusuna uçmak için somut bir proje bulunmasa da, yeni nesilin büyük bir küresel işbirliğine hevesli olduğunu kaydetti.

Rus uzmanlara göre Ay'ın güney kutbu, hem güneş ışınları aldığı ve hem de gölgeli bölgelerin bulunduğu bir yer olarak üs kurmaya daha müsait. Burada güneş ışınları ile enerji elde edilmesi planlanıyor. Ancak uzay araçlarının ise güneş ışınlarından korunması gerekiyor. Bunun için de gölgedeki alanlar gerekiyor. Ayrıca gölgedeki alanlarda donmuş su bulunma ihtimali daha yüksek.

Güncelleme Tarihi: 19 Ekim 2015, 10:58
YORUM EKLE

banner39