banner39

AB, Yunanistan'a yardımı erteledi

AB’nin Yunanistan’a yardıma devam kararı ertelendi, Avro ülkeleri maliye bakanları, uzmanların Yunanistan hakkında hazırlayacakları raporu bekleyecek

Avrupa 04.10.2011, 14:42 04.10.2011, 14:42
AB, Yunanistan'a yardımı erteledi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Avro bölgesi maliye bakanları, Yunanistan’a yapılacak 8 milyar Avro’luk yeni bir yardım paketinin ödenmesini erteledi. Avro grubu başkanı Jean-Claude Juncker, Lüksemburg’ta yapılan maliye bakanları toplantısından sonra kararın ertelendiğini açıkladı.

AB, IMF ve Avrupa Merkez Bankasının uzmanlarından oluşan ‘Troyka’ adı verilen üçlü uzman heyeti Atina’ya giderek Yunan hükümetinin reform ve tasarruf programlarını incelemeye başladı. Avro grubu 8 milyar Avro’luk yardımın Yunanistan’a ödenmesi için Troyka’nın hazırlayacağı raporu bekliyor. Juncker, Ekim ayında yardım paketi hakkında bir karara varılacağını, ancak daha önce belirtildiği gibi bunun 13 Ekim’de gerçekleşmeyeceğini bildirdi.

Yunanistan, Avro maliye bakanlarının toplantısından önce, kararlaştırılan tasarrufların bu yıl gerçekleştirilemeyeciğini açıklamıştı. Yunan hükümeti 2011 yılı için, gayri safi milli hasılanın yüzde 8,5 oranında bir bütçe açığı bekliyor. Daha önce ise Avro grubunda bu oranın yüzde 7,4’ü geçmemesi kararlaştırılmıştı. 2012 yılı için de Yunanistan daha önce belirlenen yüzde 6,5 oranında bir bütçe açığı yerine yüzde 6,8 oranında bir açık bekliyor.

Milyarlık yardımlar yapılmadığı takdirde Yuanistan’ı iflas bekliyor. Ancak maliye bakanları toplantısında Juncker, Yunanistan’ın iflasının ya da Avro bölgesinden çıkarılmasının sözkonusu olmadığını söyledi.

Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?