banner39

Abbas'tan İngiltere'ye Filistin'i tanıma çağrısı

Filistin Devlet Başkanı Abbas, İngiltere'de Avam kamarası'nda yaptığı görüşmelerde İngiltere'nin Filistin'i tanıması için çağrı yaptı

Avrupa 11.09.2013, 15:04 11.09.2013, 15:04
Abbas'tan İngiltere'ye Filistin'i tanıma çağrısı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, İngiltere'ye ülkesini resmi olarak tanıma çağrısında bulundu.

İngiltere'nin başkenti Londra'da resmi temaslarda bulunan Abbas önceki gün, İngiliz Parlamentosu'nun alt kanadı Avam Kamarası'nda, Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı ve Muhafazakar Partili milletvekili Richard Ottaway'in yönettiği oturumda parlamenterlere seslendi.

Filistin'in İngiltere misyonu, basına kapalı gerçekleşen konuşmayla ilgili  bugün açıklama yaptı.

Konuşmasında, Ortadoğu barış süreci müzakerelerinin yeniden başlamasıyla ilgili son gelişmeler hakkında bilgi veren Abbas, müzakerelerin kapsamlı bir anlaşmaya ulaşmayı ve soruna son vermeyi amaçladığını bildirdi.

Arap barış inisiyatifi çerçevesinde Filistinlilerin tüm yükümlülüklerini yerine getireceğini vurgulayan Abbas, İsrail'den ise 1967 sınırlarından doğan yükümlülüklerini yerine getirmesini, Doğu Kudüs'ün başkent olduğu bağımsız bir Filistin devletinin kurulmasına izin vermesini istedi.

İsrail'in son haftalarda hız verdiği yasa dışı yerleşim yerlerinin inşasını durdurmasını da isteyen Mahmud Abbas, Avrupa Birliği'nin son olarak aldığı, Avrupalı kuruluşlarla yasa dışı yerleşim yerleri arasındaki işbirliğini yasaklayan karardan duyduğu memnuniyeti ifade etti.

İngiltere'nin iki devletli çözüm için adımlar atmaya devam etmesini umduğunu kaydeden Abbas, geçen yıl 138 ülkenin Filistin'in Birleşmiş Milletler'de "üye olmayan gözlemci devlet statüsü" kazanmasına onay verdiğini anımsattı. Filistin Devlet Başkanı İngiltere'den buna uymasını ve ülkesini resmen tanımasını istedi.

Abbas konuşmasının sonunda ise Filistin halkının barış ve güvenliğe ulaşmak için Birleşik Krallık'ın desteğine ihtiyacı olduğunu vurguladı.

Mahmud Abbas bugün Londra'da İngiltere Başbakanı David Cameron, Başbakan Yardımcısı Nick Clegg ve muhalefetteki İşçi Partisi'nin lideri Ed Miliband ile görüşecek ve temaslarının ardından Fransa'nın başkenti Paris'e hareket edecek.

İngiltere, Filistin'in Birleşmiş Milletler'de "üye olmayan gözlemci devlet statüsü" kazanmasına ilişkin geçen yıl yapılan oylamada, önce Filistin-İsrail sorununun çözülmesi gerektiğini savunarak, "çekimser" kalmıştı.

Yorumlar (0)
20
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?