banner39

ABD, Alman İçişleri Bakanını oyalıyor

Alman Federal İçişleri Bakanı De Maiziere'nin Waşington ziyareti sırasında Amerikalılar tarafından oyalandığı bildirildi, Alman Bakan özel bilgilerin korunması ve internet güvenliği konularını görüşmek istiyordu.

Avrupa 21.05.2014, 17:23 21.05.2014, 17:23
ABD, Alman İçişleri Bakanını oyalıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Alman Federal İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere'nin verdiği bilgiye göre ABD, Amerikan istihbarat faaliyetlerine karşı yabancıların daha iyi korunması konusunda henüz somut bir çözüm ortaya koymadı.

ABD Devlet Başkanı Barak Obama'nın danışmanlarından John Podesta ile görüştüğünü bildiren De Maiziere, Podesta'nın kendisine daha fazla zamana ihtiyaç duyduğunu söylediğini belirtti. Obama bu yılbaşında istihbarat örgütü NSA'nın ABD içindeki çalışmalarında reform yapılması için talimat vermişti.

Alman Bakan De Maiziere Waşington'da üç esas konuyu görüşmeyi planladı. Özel bilgilerin korunmasının yanısıra siber güvenlik konusunu da Amerikan yetkililerle masaya yatırmak isteyen De Maiziere'nin gündeminde terörle mücadele de bulunuyor. De Maiziere önce Amerikan Vatan Koruma Bakanı Jeh Charles ve Obama'nın danışmanı Podesta ile görüştü. Federal İçişleri Bakanının programında ABD Adalet Bakanı Eric Holder, istihbarat servisi müdürü James Clapper ve Facebook, Yahoo, Apple ve Microsoft gibi internet ve bilgisayar firma temsilcileriyle görüşmeler de yeraldı.

De Maiziere özel bilgilerin korunması ve bilgisayar korunması konularında NSA skandalına odaklanmamak gerektiği uyarısında bulunarak, bunun Berlin'de 26 ve 27 Haziran tarihlerinde ilk turu yapılacak Alman-Amerikan 'Cyber-Dialog' çalışmasını da olumsuz etkileyeceğini söyledi.

ABD'nin Guantanamo'dan bir esirin Almanya tarafından kabul edilmesi ricasına da değinen De Maiziere, bu konuda Berlin'deki çalışmaların devam ettiğini ve ABD'den daha fazla bilgiye ihtiyaç duyduklarını kaydetti.

banner53
Yorumlar (0)
16
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?