ABD, Almanya'daki nükleer silahlarını yeniliyor

ABD Savunma Bakanlığı, 2020'den itibaren Almanya ve diğer Avrupa ülkelerindeki nükleer silahlarını yenilemeyi planlıyor.

ABD, Almanya'daki nükleer silahlarını yeniliyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD'nin 2015 bütçesinde, B61-12 tipi nükleer bombaların konuşlandırılması için para ayrılması taleb edildi. Alman haftalık dergi Spiegel'in kaynak göstermeden verdiği habere göre, 2015 yılı başlarında yenileme çalışmaları başlayacak.

ABD, 2015'te nükleer silahların yenilenmesi kapsamında Avrupa'daki müttefiklerine ait savaş uçaklarının bilgisayar yazılımlarını da yeni silahlara uygun hale getirmeye başlayacak. Yeni nükleer silahlar 2020'den itibaren kullanıma hazır hale gelmiş olacak ve yenilenme için yaklaşık 10 milyar Dolar harcanacak. Nükleer silahların bulunduğu depoların güvenliği için de 154 milyon Dolar harcanması planlanıyor.

Almanya'nın yenilenme masraflarının beşte birini üstleneceği bildirildi. Almanya'da şu anda aktif olarak Rheinland-Pfalz Eyaletindeki Büchel şehrinde bir nükleer silah üssü bulunuyor. Avrupa'daki Amerikan nükleer silahlarının yenilenmesi uzun bir süreden beri gündemde idi. Ancak şimdi batı ile Rusya arasındaki Ukrayna gerginliğinden dolayı daha fazla dikkat çekiyor.

Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2014, 17:33
banner53
YORUM EKLE

banner39