ABD, Avrupa'dan daha fazla mavi bereli BM askeri istedi

BM'deki mavi bereli barış askerlerinin Avrupalı asker sayısı 25 binden 6 bine kadar düşürüldü, ABD Devlet Başkanı Obama, Avrupalılardan daha fazla asker istiyor.

Avrupa 11.03.2015, 17:46 11.03.2015, 17:46
ABD, Avrupa'dan daha fazla mavi bereli BM askeri istedi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Birleşmiş Milletler ABD Büyükelçisi Samantha Power, 20 yıl önce 25 bin Avrupalı askerin BM'de görev yaptığını, şimdi bu sayının 6 binden daha aza inerek toplam BM barış gücünün yalnızca yüzde 7'sini teşkil ettiğini söyledi.

Şu sıralarda yarısı Afrika'da olmak üzere, 16 yerde BM barış gücü görev yapıyor ve toplam masrafın yüzde 30'u ABD tarafından ödeniyor. Bu yıl şimdiye kadar toplam 2,5 milyar Dolar harcama yapıldı. Almanya 180 mavi bereli askeriyle Lübnan sahillerinde, Güney Sudan ve Sudan'da, Senegal, Mali ve Batı Sahra'da BM barış gücüne katkı sağlıyor.

Power, hükümetlere bu konuda nasıl davranmaları gerektiğini söyleme işinin ABD'ye ait olmadığını, fakat her ülkenin bu konuda kendisine düşen uygun yükü taşıması gerektiğini savundu. ABD Devlet Başkanı Barak Obama'nın Eylül'de yapılacak BM Genel Kurulunda bir zirve toplantısı düzenleyerek mavi bereli asker sayısının artırılması için hükümet temsilcileriyle görüşeceğini bildirdi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?