banner39

ABD başkan yardımcısı Moskova'da

İki gün sürecek ziyarette nükleer silahlarda indirim anlaşmasından füze kalkanına, İran, Afganistan ve Ortadoğu'daki isyanlara farklı konuların gündemde olacağı bildirildi

Avrupa 09.03.2011, 11:17 09.03.2011, 11:17
ABD başkan yardımcısı Moskova'da

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Rusya-ABD ilişkilerinde Barack Obama'nın koltuğuna oturmasının ardından başlayan yumuşama dönemi, Başkan Yardımcısı Joe Biden'ın Moskova ziyareti ile yeni bir boyut kazanacak.

Nükleer silahlarda indirim anlaşması, İran'a yaptırım, Afganistan operasyonlarında işbirliği ve Ortadoğu'daki ayaklanmalarda ortak yaklaşım gerçekleştirebilen iki başkent, işbirliğini derinleştirmeyi planlıyor. Rusya'nın Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) üyeliği ve Avrupa'da Rusya'nın da içinde yer alması ve ortak füze kalkanı iki başkentin 2011 gündeminde ulaşılması gereken hedefler arasında yer alıyor.

Biden'ın Finlandiya ile başlayan Avrupa turunun ikinci ayağında Moskova olacak. Salı günü Rusya'ya gelecek ABD Başkan Yardımcısı Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev ve Rusya Başbakanı Vladimir Putin'le bir araya gelecek.

TEKNOLOJİ VADİSİNİ GEZECEK

Biden'ın Rusya'nın teknoloji vadisi olarak planlanan Skolkovo'yı ziyaret etmesi, burada iş adamlarına bir konuşma yapması da planlanıyor. Biden, Moskova Devlet Üniversitesi'nde de Rusya-ABD ilişkilerinin ele alındığı bir konferans verecek. ABD Başkan Yardımcısı Cuma günü Moskova'dan ayrılması ve Moldova'nın başkenti Kişinev'e geçmesi bekleniyor.

Rus basınında Biden'ın ziyareti, 2012 başkanlık seçimlerinde Washington'un Rusya Devlet Başkanı Medvedev'in Kremlin'de bir dönem daha oturmasını desteklediği yorumlarına neden oldu. Söylentilere göre ABD, tercihlerinin Medvedev'den yana olduğunu Rus makamlarına iletecek. İddiaları yalanlayan Beyaz Saray Danışmanı Michael McFaul, "Başkan Yardımcısının Moskova ziyareti bizim tercihimizi bildirmekle ilgisi yok. Bizim böyle bir rolümüz olduğunu değerlendirmek aptalca olur..." açıklamasında bulundu.

Rusya ve ABD'nin nükleer silahların sınırlandırılması ve güvenlik konularının dışında da ilişkilerini genişletmek istediğine değinen McFaul, "Yatırımlar, inovasyon ve ekonominin yer aldığı geniş bir işbirliği perspektifi var. ABD, Rusya ile bir çok alanda ilişkileri genişletmek istiyor" ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
15
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?