banner39

ABD'den Ukrayna'ya askeri sevkiyat

Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Ukrayna’ya 20’den fazla yeni Humvee askeri araç ve 84 bot teslim etti. İki ülke arasındaki savunma iş birliği adımını ABD’nin Kiev Büyükelçiliği duyurdu.

Avrupa 18.01.2021, 14:26
ABD'den Ukrayna'ya askeri sevkiyat

ABD’nin Ukrayna’ya 20’den fazla yeni Humvee askeri aracı ve 84 adet bot teslim ettiği bildirildi. ABD’nin Kiev Büyükelçiliğinin sosyal medya hesabı üzerinden 15 Ocak 2021 tarihinde yapılan açıklamada, “Hiçbir şey Ukrayna Güvenlik Yardımı Girişimi kapsamında Ukrayna Ordusu ve Özel Harekat Kuvvetlerine 20 Humvee ve Ukrayna Donanması için 84 bot teslimini durduramazdı” ifadesi kullanıldı.

ABD’de Temsilciler Meclisi’nin ardından Cumhuriyetçilerin kontrolündeki Senato da, daha önce Başkan Donald Trump tarafından veto edilen savunma bütçesine ilişkin tasarıyı onaylamıştı.

Rusya ile ilgili maddeler

Tasarıda, ABD ordusunun Rus ordusu ile ilişkilerine yönelik kısıtlamalarının artırılması ve Rusya’nın Kırım’daki egemenliğini tanıyacak fiil ve faaliyetlerin yasaklanmasına ilişkin maddelere yer aldı.

Ukrayna'ya savunma desteği

Tasarı, Rusya’ya yönelik faaliyetler kapsamında, Ukrayna’ya 75 milyonu silah olmak üzere 250 milyon dolarlık savunma yardımı yapılmasını da şart koştu.

Kaynak: Kırım Haber Ajansı

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?