banner39

ABD Dışişleri Bakanı Kerry Berlin'de

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, Berlin'e gelerek Alman Federal Başbakan Merkel ve Dışişleri Bakanı Steinmeier'le görüştü.

Avrupa 23.10.2014, 11:10 23.10.2014, 11:10
ABD Dışişleri Bakanı Kerry Berlin'de

Mucahid Yıldız - Dünya Bülteni / Almanya

Almanya ile ABD arasındaki NSA'nın casusluk faaliyetleri nedeniyle bir süredir devam eden gerginlik, Uluslar arası krizler nedeniyle giderilmeye çalışılıyor. İki ülke arasındaki ilişkilerin normale döndüğünü göstermek için ABD Dışişleri Bakanı John Kerry Berlin'e geldi.

Federal Başbakan Angela Merkel, dün Kerry ile yaptığı görüşme öncesinde basına konuşarak ABD ile yakın bir işbirliği içinde çalıştıklarını söyledi. Aynı zamanda Berlin duvarının yıkılışının 25. yıldönümü kutlaması nedeniyle de Almanya'ya gelen Kerry, Ukrayna krizinin çözümü ve ebolaya karşı yaptığı mücadeleden dolayı Alman hükümetini övdü ve 'Tüm büyük meydan okumalara karşı ortağız.' dedi.

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier yaptığı açıklamada, Ukrayna ve Rusya'ya seslenerek Devlet Başkanları Vladimir Putin'le Petro Poroşenko'dan ateşkes anlaşması yapmalarını taleb etti. Tampon bölgesindeki savaşçıların ve ağır silahların da geri çekilerek, insansız hava araçlarıyla ateşkesin kontrolüne de izin vermelerini istedi.

Kerry ve Steinmeier, Berlin duvarının 9 Kasım 1989'da yıkılması dolayısıyla düzenlenen kutlamalar nedeniyle Bernauer Caddesindeki anıtı birlikte ziyaret ettiler. Steinmeier burada yaptığı konuşmada, iki Almanya'nın birleşmesinin ve Avrupa'nın bölünmesinin engellenmesinin ABD'nin desteği ile gerçekleşebildiğini söyledi.

Kerry açıklamalarında Almanya'nın Ukrayna krizinin çözümünde oynadığı öncü rolü, aynı şekilde İran'la devam eden nükleer anlaşmazlığın giderilmesi ve Afganistan'daki problemlerin çözümü için de üstlenmesi gerektiğini vurguladı.

Alman Dışişleri Bakanı Steinmeier ise, Almanya'nın ABD ile birlikte IŞİD'e karşı ortak bir ittifak kurmasının doğru bir çalışma olduğunu, Suriye'deki krizin demokratik yoldan çözülmesi için yoğun çalışmaların devam etmesi gerektiğini belirtti. Dünyadaki bu kadar çok krize dikkat çeken Steinmeier, 'Sanki dünya çöküyor gibi bir görüntü oluştu.' dedi.

Her iki dışişleri bakanı da Suriye ve Irak'taki IŞİD birliklerine katılmak isteyenlerin engellenmesi konusunda güvenlik kuvvetlerinin yaptığı çalışmaları övdü. Steinmeier, gençlerin seyahat hareketlerini kontrol etmenin çok zor olduğunu belirtti.

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?