banner39

ABD, Doğu Almanya'da terör saldırıları düzenletmiş

Eski Doğu Almanya Demokratik Cumhuriyeti DDR'de insan hakları koruma derneği adı altında Amerikalıların 1949 yılından itibaren terör saldırıları yaptırdığı ortaya çıktı.

Avrupa 21.02.2015, 14:48 21.02.2015, 16:12
ABD, Doğu Almanya'da terör saldırıları düzenletmiş

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İkinci Dünya Savaşından sonra Almanya'nın doğusunda kurulan Sovyetler Birliği güdümündeki Demokratik Almanya Cumhuriyeti DDR'de, on yıl boyunca Amerikalıların insan hakları için mücadele adı altında sabotaj saldırıları yaptırdığı ortaya çıktı.

Alman Böhlau Yayınevi tarafından kitap olarak basılan tarihçi Enrico Heitzer'in araştırmalarına göre, 'Zalimliğe Karşı Savaş Birliği' isimli KgU insan hakları yeraltı örgütü, DDR'de yoğun bir casus ağı oluşturarak yüzlerce sabotaj eylemi gerçekleştirdi.

Haftalık 'Spiegel' dergisinin gelecek haftaki yeni sayısında yer verilen Amerikan terör saldırıları 1949'dan itibaren, kamu yararına ve insan hakları için mücadele adına kurulan ve CIA tarafından finanse edilen örgüt tarafından gerçekleştirildi. KgU, insan haklarını savunmak ve DDR rejimi tarafından mağdur edilen insanlara yardım etmek yerine, yüzlerce muhbir kullanarak, elektrik ve telefon hatlarını tahrip etmek suretiyle DDR'e milyonlarca Marklık zarar verdi.

Heitzer'in araştırmalarına göre Leipzig'de 1951'de meydana gelen birçok kundaklama saldırısı KgU tarafından gerçekleştirildi. Demiryolu köprülerine ve kanallara yapılması planlanan saldırılar önceden belirlenerek engellendi.

1959'da Amerikan istihbarat örgütü CIA'nın mali ödemeleri durdurması sonucu KgU grubu da dağıldı. DDR iç istihbaratı ve polis örgütü Stasi ile Sovyet istihbaratı tarafından en az 1072 KgU üyesi tutuklandı. Bunlardan 5'i DDR'de olmak üzere, 121'i Sovyetler tarafından kurşuna dizildi.

Yorumlar (0)
26
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?