banner15

ABD, doğu Avrupa'da elit birlikler kuruyor

Ukrayna krizinin başlamasıyla birlikte Avrupa'nın doğusundaki ülkelerin Rusya ile ilgili endişeleri arttı. Rusya'ya karşı doğu Avrupa ülkelerini desteklemek için ABD'nin bölgede özel timler oluşturmak istediği bildirildi.

ABD, doğu Avrupa'da elit birlikler kuruyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Mayıs ayından itibaren doğu Avrupa'daki NATO ülkeleri Polonya, Slovakya ile Estonya, Letonya ve Litvanya'da özel timlerin eğitimlerine başlandığı bildirildi. Amerikan birliklerinin Avrupa'daki komuta merkezi 'Eucom' tarafından yapılan açıklamaya göre, doğu Avrupa'daki eğitimlere yüzlerce Amerikan askeri katılıyor. Eğitimlerin daha da artırılacağı bildirilen açıklamada, uzun süre kalmak üzere NATO bölgesinde yaklaşık 100 Amerikan özel tim askerinin konuşlandırılacağı belirtildi.

Doğu Avrupa'da eğitilerek hazırlanan elit birlikler, Amerikan 'Navy Seals', 'Delta Force' ya da İngiliz özel timleri 'Special Air Service' örnek alınarak oluşturuluyor. Amerikan birlikleri ile 6 ülke askerleri, 18 ile 30 Mayıs tarihleri arasında ortak bir tatbikat gerçekleştirdiler. Almanya'da 15 ülkeden 4 bin askerin katıldığı ortak tatbikat ise bu ay sonuna kadar devam edecek. Tatbikatta sokak savaşı, hafif silahlı botlarla saldırı ve paraşütlü hava saldırılarının koordinasyonu alıştırmaları yapılıyor.

ABD'de 11 Eylül saldırılarından sonra özel timlerin sayısı iki misli artıralarak, bunlar için yapılan harcamalar da 3 kat artırıldı. Eskisine göre 4 kat daha fazla görev üstlendikleri bildirilen özel timlerin, özellikle Obama tarafından El-Kaide ve Taliban'la mücadelede temel unsurlar olarak kullanıldığı bildirildi.

Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2014, 12:01
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48