ABD drone saldırılarına Almanya da ortak

ABD, drone saldırıları için Alman güvenlik yetkililerinin mültecilerden aldığı bilgileri kullanıyor.

ABD drone saldırılarına Almanya da ortak

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Alman güvenlik kurumlarının Almanya'ya gelen mültecilerden aldıkları bilgileri sistematik olarak ABD'ye verdikleri, ABD'nin de bu bilgiler sayesinde IHA saldırılarını gerçekleştirdiği bildirildi. Saldırıların yapıldığı bölgelerden Almanya'ya gelen sığınmacılar, verdikleri ayrıntılı bilgilerle farkında olmadan soydaşlarının öldürüldüğü drone saldırılarına destek sağlıyorlar. Alman yetkililerin elde ettiği bilgiler, ABD gizli servislerinin 'hedef belirleme sistemleri'ne aktarılarak savaş droneleri programlanıyor.

ABD'ye verilen bilgiler Alman Federal Başbakanlığa bağlı olarak çalışan 'Soruşturma Merkezi' HBW tarafından elde ediliyor. HBW, gelen mültecileri sorgulayarak geldikleri bölgeler ve buralardaki İslamcı radikaller hakkında ayrıntılı bilgi alıyor. Bu bilgiler daha sonra ABD ve İngiliz istihbarat servisleri tarafından değerlendiriliyor. HBW çalışanlarının yaptığı soruşturmalara bazan Amerikan ve İngiliz ajanlarının da katıldığı bildirildi.

Alman Federal hükümetinin de bu yönde çalışmalar yaptığını onayladığı HBW 1958 yılında kurulmuştu. Yaklaşık 40 kişinin çalıştığı Başbakanlık kurumu, özellikle Almanya'nın dış ve güvenlik politikası bakımından önem arzeden ülkelerden gelen mülteci ya da göçmenleri sorgulama görevini yürütüyor. Hükümet tarafından yapılan açıklamada bu sorgulamaların mülteci ya da göçmenlerin gönüllü olarak katılımıyla yapıldığı belirtildi. Ancak bu sorgulardan elde edilen bilgilerin yabancı servislere verilip verilmediği, ya da askeri operasyonlarda kullanılıp kullanılmadığı konusunda, 'gizlilik mecburiyeti' öne sürülerek bir açıklama yapılmadı.

Mülteci haklarını koruma çalışması yapan 'Pro Asyl' isimli organizenin kurucusu Victor Pfaff, HBW'nin çalışmalarını eleştirerek, iltica işlemlerinin ve mültecilerin güveninin suistimal edildiğini söyledi. Pfaff, gizli bilgi toplama çalışmasının Alman ve Avrupa İltica hukukuna ve Cenevre Mülteciler Sözleşmesine aykırı olduğunu belirtti.

Konuyla ilgili açıklama yapan Sosyal Demokrat Parti SPD iç politika sözcüsü Michael Hartmann, dolaylı yoldan bile olsa hedefli öldürme operasyonlarına Alman yetkililerin sorgulaması ile yardımcı olunmasının bir an bile kabul edilemeyeceğini söyledi. Yeşillerden Hans-Christian Ströbele de yasal olmayan droneli öldürme operasyonlarına Alman kurumlarının destek vermek suretiyle suç ortağı olduğunu ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2013, 11:09
banner53
YORUM EKLE

banner39