banner39

'ABD, Esad'a bir hafta süre verdi' iddiası

ABD'nin Suriye Devlet Başkanı Esad'a elindeki kimyasalları teslim etmesi için bir hafta süre verdiği iddia ediliyor. Öte yandan Suriye, Rusya'nın önerisini kabul ettiğini duyurdu

Avrupa 10.09.2013, 17:31 10.09.2013, 17:37
'ABD, Esad'a bir hafta süre verdi' iddiası

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD'nin, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'a kimyasal silahları teslim etmesi için bir hafta müddet verdiği iddia ediliyor. İddiaya göre, ABD, Suriye'ye "yoksa saldırıya hazır ol" mesajını iletti.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry dün sabah İngiltere Dışişleri Bakanlığı'nda William Hague ile birlikte yaptığı basın toplantısında bir gazetecinin "Beşar Esad ABD'nin öncülüğündeki askeri saldırılardan kurtulmak için ne yapmalı?" sorusuna "Elindeki kimyasal silahların hepsini uluslararası topluma önümüzdeki hafta hiç vakit geçirmeden teslim ederse. Silahların tam sayımına da izin verirse" cevabını verdi.

Bunun pek mümkün olmadığını bilen John Kerry ekledi: "Bunu yapmaz ve bu yapılmaz."

Esad rejiminin sarin sinir gazı olduğunu sandığı kimyasal silahlar kullandığına dair ellerinde kuvvetli kanıtlar olduğunu söyleyen ABD Dışişleri Bakanı, "Esad rejiminin kimyasal silah saldırısı emrini verdiğini biliyoruz. Askeri güçleri kullandığını biliyoruz" dedi.

SURİYE RUSYA'NIN TEKLİFİNİ KABUL ETTİ

Diğer taraftan Suriye, Rusya'nın teklif ettiği, kimyasal silahlarının imha edilmek üzere uluslararası kontrole devredilmesi planını kabul etti. Rusya Meclis Başkanı'yla bir görüşme yapan Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, hükümetinin "Rus girişimini kabul ettiğini" söyledi. Muallim, bunu "Amerikan saldırganlığını rayından çıkarmak" için kabul ettiklerini de sözlerine ekledi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise Rusya'nın Suriye'yle beraber detaylı bir "hareket planı" hazırladığını ve bunun yakında sunulacağını açıkladı.

Yorumlar (0)
16
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?