banner39

ABD, Fransız bankasından milyarlarca Dolar ceza istiyor

ABD, yaptırımları ihlal ettiği gerekçesiyle Fransız bankası BNP Paribas'dan 10 milyar Dolar ceza ödemesini istiyor.

Avrupa 30.05.2014, 11:59 30.05.2014, 11:59
ABD, Fransız bankasından milyarlarca Dolar ceza istiyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Amerikan yetkililer, ekonomik yaptırımları ihlal ettiğini öne sürdükleri Fransız bankası BNP Paribas'tan, 10 milyar Dolardan daha fazla para cezası ödemesini istiyorlar. 'Wall Street Journal' (WSJ) gazetesinin verdiği haberde, Fransız bankasının İran, Sudan ve Küba'ya karşı uygulanan yaptırımlara uymamakla suçlandığı bildirildi.

BNP Paribas ile ABD yetkilileri arasındaki görüşmelerde, Fransız bankasının 8 milyar Dolardan daha az bir ceza ödemeye hazır olduğu, ancak taraflar arasında uzlaşma sağlanabilmesi için görüşmelerin haftalarca süreceği kaydedildi. WSJ, Amerikan yetkililerin sadece milyar Dolar ceza ile yetinmediklerini, Fransız bankasının suçunu itiraf etmesini de istediklerini bildirdi.

Amerikan Adalet Bakanlığı ile Fransız bankası arasındaki görüşmelerde, bankanın 2002 ve 2009 yılları arasında sözkonusu ambargo ülkeleriyle gerçekleştirdiği ticari faaliyetler ele alınıyor. Şayet uzlaşma sağlanamazsa, Fransız bankasının ABD'ye para transferi, ya da ABD'den dışarıya para transferi hakları iptal edilecek. Son verilere göre BNP Paribas'ın borsa değeri 90 milyar Dolar ve bunun yüzde 10'undan fazlası Fransız bankasının öz sermayesini oluşturuyor.

Yorumlar (0)
30
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?