ABD, Kıbrıs'ta tüm Ortadoğuyu dinliyor

Snowden'ın sızdırdığı bilgilere göre ABD, Kıbrıs'ta da bir İngiliz askeri üssünden tüm Ortadoğuyu dinliyor.

ABD, Kıbrıs'ta tüm Ortadoğuyu dinliyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD'nin Kıbrıs'taki İngiliz askeri üssünden, İsrail'de aralarında olmak üzere Ortadoğu ülkelerini dinlediği bildirildi. Alman medyasında yeralan haberlere göre, Güney Kıbrıs'ın Ayios Nikolaos isimli bölgesinde, Kuzey Kıbrıs sınırına yakın bir üste İngiliz askerleri ve NSA ajanları bulunuyor.

Edward Snowden tarafından sızdırılan belgelerde, İngiliz istihbaratı GCHQ'nun en önemli dinleme istasyonlarından biri sayılan bu üsse 'Sounder' kod adı verilmiş. ABD-İngiliz ortak istihbarat çalışmalarıyla ilgili bilgileri, Alman televizyonu NDR, 'Süddeutsche Zeitung' isimli gazete, Yunan gazetesi 'Ta Nea', Yunan televizyon kanalı Alpha TV ve İtalyan dergisi 'L'Espresso' ortak bir araştırma yaparak topladı. İngiliz medyası hükümetin baskısı nedeniyle konuyla ilgili bilgileri şu ana kadar yayınlayamadı.

Dinleme istasyonunun bulunduğu İngiliz üssü kapatılmak istenmiş, ancak ABD'nin baskısı ve mali yardımıyla GCHQ tarafından kullanılmaya devam edilmiş. ABD'nin 2009 yılından beri bu üste çalışma yapabilmek için 115 milyon Dolar harcadığı bildirildi.

Konuyla ilgili haberlerde ABD ile Güney Kıbrıs arasında herhangi bir antlaşma olmadığından Amerikan casuslarının burada bulunmasının illegal olduğu belirtildi. İngilizlerle Rum hükümeti arasında ise bir antlaşma var ve buna göre İngilizler burada 'Souvereign Base Areas' (Bağımsız üs alanları)nda asker konuşlandırabiliyor.

Güney Kıbrıs'ta Amerikan casuslarının tanınmamak için ülkeye Amerikalı turist olarak geldikleri ve bunun için nasıl davranmaları gerektiği hakkında bilgi veren bir el kitabının dahi bulunduğu kaydedildi.

TÜRKİYE DE BURADAN DİNLENİYOR

Gizli haber alma servisleri için Kıbrıs stratejik bakımdan çok büyük bir önem taşıyor. Türkiye ile Suriye'ye uzaklığı birkaç yüz km'den ibaret olan adadan Mısır'ın da rahatlıkla dinlenebiliyor. Snowden'ın ortaya koyduğu belgelere göre ABD, sözde çok yakın müttefiki olarak bilinen İsrail'i de buradan dinliyor.

NSA tarafından geçen yıl hazırlanan bir raporda, Güney Kıbrıs'taki bu üste yapılan casusluk çalışmalarından büyük bir övgüyle sözediliyor. İngiliz ajanlardan birisi internetteki bir sosyal ağda 12 yabancı dil uzmanıyla birlikte, mesailere bölerek 24 saat nasıl çalıştıklarını ve dinlemelerden sonra aynı anda nasıl analiz raporlarını hazırladıklarını iftiharla anlatmış.

Kıbrıs üzerinden birçok ülkeye denizaltı kablo iletişim bağlantıları da bulunuyor. Kıbrıs ve Yunanistan arasında 3 adet, İsrail ve Suriye'ye giden ikişer adet iletişim kabloları var. Ayrıca Avrupa ile Güney Asya arasındaki iletişimi sağlayan 'Sea-Me-We3' adlı çok önemli bağlantılar bulunuyor.

Güney Kıbrıs devlet telekom şirketi 'Cyprus Telecommunications Authority' CTA da, İngiltere ile 1960'da yapılan bir antlaşmaya göre ülke içi iletişim konusunda İngiliz hükümetine bilgi vermek ve ortak çalışmak zorunda.

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2013, 11:03
banner53
YORUM EKLE

banner39