banner39

ABD: Mısır'ı kimin yöneteceği Putin'in işi değil

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Harf, "Mısır'ı kimin yöneteceğine Mısır halkı karar verir, ABD ya da Sayın Putin'in işi değil" dedi.

Avrupa 14.02.2014, 00:29 14.02.2014, 09:58
ABD: Mısır'ı kimin yöneteceği Putin'in işi değil

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Harf, "Putin'in, Sisi'nin cumhurbaşkanlığı adaylığına desteğine" ilişkin "Biz herhangi bir adayı desteklemeyiz. Mısır'ı kimin yöneteceğine karar vermek, ABD ya da Putin'in işi değil" dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Marie Harf, günlük basın brifinginde Mısır Savunma Bakanı es-Sisi ve Mısır Dışişleri Bakanı Fehmi'nin Rusya'yı ziyaretiyle ilgili soruları da cevapladı.

Bir soru üzerine, Mısır'ın diğer ülkelerle ilişkiler yürütmede özgür olduğunu dile getiren Harf, "Bu, bizim ortak çıkarlarımızı, ilişkilerimizi etkilemez" dedi.

ABD'nin Mısır'la köklü, güçlü ve tarihi ilişkilere sahip olduğunun altını çizen Harf, "Bu değişmedi ve Rusya'ya yapılan bu ziyaretin bizim Mısır'la ortak çıkarlarımızı etkileyeceğini düşünmüyoruz. On yıllardır gördüğümüz üzere ilişkiye getirebileceğimiz kendine özgü kapasitelere sahibiz. Konular üzerinde birlikte çalışmaya devam edeceğimiz bir konumda olduğumuz düşüncesindeyiz. Diğer ülkelerle çalışmak istiyorlarsa, bunu yapmada özgürler" diye konuştu.

"MISIR'I KİMİN YÖNETECEĞİNE KARAR VERMEK, ABD YA DA PUTİN'İN İŞİ DEĞİL"

Bir gazetecinin, "Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in es-Sisi'nin cumhurbaşkanlığı adaylığına desteğine" dair görüşünü sorması üzerine Harf, "Bu ziyaretten ne çıkacağını bekleyip görmemiz gerekiyor. Tabi ki biz herhangi bir adayı desteklemeyiz. Mısır'ı kimin yöneteceğine karar vermenin ABD ya da Sayın Putin'in işi olduğunu düşünmüyorum açıkçası. Bu, Mısır halkının vereceği bir karar" dedi.

Harf, Mısır hükümetine, tüm grupları ve tüm tarafları içine alan kapsayıcı bir geçişi ilerletmeye devam etme çağrısında bulunduklarını hatırlatarak, "Tekrar etmem gerekirse, herhangi bir adayı desteklemek bizim işimiz değil ve Mısır dışında hiç kimsenin işi değil" diye konuştu.

Sözcü Harf şunları kaydetti:

"En baştan beri söylediğimiz gibi, Mısır'da neticeler empoze edemeyiz ve etmek istemeyiz. Nasıl bir gelecek istediklerinin kararını Mısır halkı verecek. Bu nedenle de neticeler empoze etmek ya da adayları desteklemek için değil ama kapsayıcı bir demokratik geçiş sürecinin ilerletilmesine yardımcı olmak için siyasi yelpazedeki tüm taraflar ve gruplarla birlikte çalışacağımızı hep söyledik. Dolayısıyla pozisyonumuz değişmedi. Mısır da dahil olmak üzere dünya genelindeki ülkelerle, ABD'nin ne istediği ya da istemediğini değil, ortak çıkarları temel alan ilişkilere sahibiz".

"TÜRKİYE İLE TERÖRLE MÜCADELEDE ÇOK YAKIN VE İYİ BİR ÇALIŞMA YÜRÜTÜYORUZ"

Harf, günlük basın toplantısında bir soru üzerine, Türk hükümetiyle terörle mücadele konusunda çok yakın ve iyi bir çalışma yürüttüklerini belirterek, Türkiye'nin Küresel Terörle Mücadele Forumu'nun eş başkanı olduğunu hatırlattı.

Türkiye ile terörle mücadele konusundaki kaygılarını da tabi ki paylaştıklarını dile getiren Harf, Türkiye'nin terörizmin finansmanı konusundaki düzenlemeleri geliştirdiğini ve birçok adım attığını kaydetti. Harf, "Tabi ki yapılması gereken işler var ama yapılan bazı ilerlemelerden de memnunuz" diye konuştu.

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?