ABD'nin Suriye'den çekilmesi İngiliz ve Fransız askerlerini de etkileyecek

İngiliz gazetesi The Times Muhabiri Lucy Fisher, Amerika'nın Suriye'den kısmen yada tamamen çekilmesi halinde İngiliz ve Fransız özel kuvvetlerinin de imkanlarının kısıtlanacağını duyurdu. Bu durumda Amerikalıların tamamen çekilmesi halinde Fransız ve İngilizler'de çekilmek zorunda kalacaklar

Avrupa 10.10.2019, 09:19 10.10.2019, 11:19
ABD'nin Suriye'den çekilmesi İngiliz ve Fransız askerlerini de etkileyecek

İngiliz gazetesi The Times'ta yer alan bir habere göre İngiltere hükümeti, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Donald Trump'ın Pazar günü (6 Ekim) yaptığı telefon konuşmasının ardından, dün, Beyaz Saray'dan yapılan "Suriye'den çekiliyoruz" açıklamayla gafil avlandı.

Gazetenin savunma muhabiri Lucy Fisher'ın haberine göre ABD'nin Suriye'den çekilmesinin ardından İngiliz özel kuvvetleri de bu ülkeden çıkacak. Whitehall (Birleşik Krallık hükümet merkezi) hareketi destekledi fakat bir yetkili bu hafta beklenmediğini söyledi. Öte yandan Türkiye'nin harekatı dün 09 Ekim 2019 tarihinde 16.00'da başladı.

Haberde Trump'ın defalarca Suriye'nin kuzeydoğusundan birlikleri çıkaracağını söylediği fakat daha önce harekete geçmediği vurgulandı.

Dün gece Beyaz Saray basın toplantısında Başkan Trump, “İngiltere bu karardan çok heyecanlandı” ifadelerini kullanmıştı.

Habere göre şu anda askeri şefler ve bakanlar Suriye'deki İngiliz özel kuvvetlerinin varlığını yeniden değerlendiriyorlar ve ABD askerlerinin tamamen geri çekilmesi durumunda İngiliz özel kuvvetleri Suriye'den çıkmaya hazır.

Spec Ops Magazine'den Eric Sof'un aktardığına göre Birleşik Krallığın, Özel Hava Servisi (Special Air Service-SAS) ve İngiliz Özel Tekne Servisi (Special Boat Service-SBS) birliklerinin de içerisinde olduğu seçkin İngiliz özel harekat kuvvetlerini Suriye'ye yerleştirdiği biliniyor.

Kaynak: Time Türk

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?