ABD PYD'yi, Rusya Ceyş'ül İslam'ı istemiyor!

Alman basınında yeralan bir haber-yorumda, Cenevre'de yapılacak Suriye barış görüşmelerinde muhalefeti temsil edecek gruplar üzerine uzun tartışmalar yapıldığı ve sonuçta yalnızca iki heyetin geleceği bildirildi.

ABD PYD'yi, Rusya Ceyş'ül İslam'ı istemiyor!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İsviçre'nin Cenevre şehrinde yapılacak Suriye Barış Konferansında, iki yıl sonra Suriye'deki Esad rejimi temsilcisiyle, muhalif grup temsilcileri biraraya gelecekler. Almanya'da yayınlanan 'Zeit' gazetesinde Martin Gehlen tarafından kaleme alınan haber-yorumda, Rusya'nın Ceyş'ül İslam'ı, ABD'nin de PKK'nın Suriye şubesi sayılan PYD'yi masada görmek istemediğini belirtildi.

Haber yorumda, bu nedenle, bugün başlaması beklenen konferansın gecikeceğini, ancak görüşmelerin planlandığı gibi süreceğini ifade edilirken, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un son engelleri de bertaraf etmeye çalıştıkları da öne sürüldü

İki dışişleri bakanının uzlaşmasından sonra BM aracısı Staffan de Mistura, Suriye'deki muhalif gruplardan iki heyeti Cenevre'ye davet edecek. Heyetlerden biri ABD ve Körfezdeki Arap ülkelerine uygunken, diğeri de Moskova'nın taleblerine uygun olacak. Bu konudaki ayrıntıların bugün De Mistura tarafından açıklanması bekleniyor.

Gehlen haber-yorumunda, geçen yıl sonu Viyana'da belirlenen Suriye yol planının, Cenevre görüşmeleriyle bu yıl ortasında kurulacak bir geçiş hükümeti kurulmasını ve bu sürecin de ateşkes içinde devam etmesini öngördüğünü kaydetti.

Bu plana göre gelecek yıl sonuna kadar Suriye halkı tarafından yeni bir anayasa oylanacak ve yeni bir yönetici seçilecek. Gehlen'in 'Financial Times' gazetesinden aktardığına göre Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, geçen yıl Aralık ayında hassas bir görev için Şam'a bir general gönderdi. Bu generalin Esad'ı istifa etmeye ikna edeceği bildirildi.

ABD'nin görüşmelerin başarısızlıkla sonuçlanması ve Esad bağlılarının inat etmesi durumunda kullanabileceği yedek bir stratejisi bulunduğunu ifade eden Gehlen, ABD'nin öyle bir durumda IŞİD'e karşı savaşını yoğunlaştıracağı ve bunu ABD Devlet Başkanı Joe Biden'in haftasonu İstanbul'daki açıklamasında ima ettiğini belirtti.

Gehlen, IŞİD'in Rakka'daki merkez karargahından sadece 300 km uzaklıkta Kürtlerin bulunduğu bölgede hem ABD'nin hem de Rusya'nın birer hava üssü kurduklarını, Amerikalıların Türkiye-Irak sınırındaki Hasake'de, Rusların ise 50 km uzaklıktaki Kamışlı'da üslerini kurduklarını bildirdi. IŞİD'in de son günlerde giderek daha fazla toprak kaybederek mali sıkıntı içinde olduğuna dikkat çekti.

 

Güncelleme Tarihi: 25 Ocak 2016, 11:11
banner53
YORUM EKLE

banner39