banner15

ABD, Rusya hava sahasını ihlal etti

ABD'ye ait bir askeri uçağının Rusya sınırına yakın uçması nedeniyle, ABD'nin Moskova'daki askeri ataşesi Savunma Bakanlığı'na çağrıldı.

ABD, Rusya hava sahasını ihlal etti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya, ABD uçağının kendi sınırlarına yaklaşması üzerine ABD'nin Moskova'daki askeri ateşesini Savunma Bakanlığı'na çağırdı.

Rusya Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, ABD'ye ait RC-135 tipi uçağın 22 Mayıs'ta Japon Denizi üzerinde keşif uçuşu yaparken Rusya sınırına yaklaştığının tespit edildiği belirtildi.

Açıklama, uçağın transponder cihazının kapalı olduğu ve sivil uçaklar için belirlenen irtifayı kullandığı savunuldu.

ABD'nin Moskova Büyükelçiliği'nde görevli askeri ataşenin bu konuyla ilgili Rusya Savunma Bakanlığı'na çağrıldığı belirtilen açıklamada, "Görüşmede bu tür olayların tekrarlanmaması için önlem alınması gerektiğine dikkat çekildi" ifadeleri kullanıldı.

BALTIK'TA GERGİNLİK

Geçtiğimiz günlerde ABD Savunma Bakanlığı, Baltık Denizi'nde uluslararası sularda gerçekleşen olayda bir Rus jetinin, Amerikan keşif uçağını taciz ettiğini bildirmişti. Pentagon sözcülerinden Laura Seal tarafından AA'ya gönderilen yazılı açıklamada, "29 Nisan'da Baltık Denizi'nde uluslararası sularda rutin rotasında seyreden bir Amerikan RC-135 uçağı, bir Rus SU-27 savaş uçağı tarafından güvenlik ve profesyonellik kurallarına uymayan bir şekilde taciz edildi" ifadeleri kullanmıştı.

Açıklamada Rus jetinin, Amerikan uçağına 7,5 metre kadar yaklaştığı kaydedildi.

Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2016, 13:07
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48