banner39

ABD, Rusya'ya yaptırımları artırdı

ABD, Ukrayna krizi nedeniyle Rusya'ya karşı uyguladığı yaptırımların sayısını artırarak yeni yaptırım kararları aldı.

Avrupa 01.08.2015, 12:11 01.08.2015, 12:11
ABD, Rusya'ya yaptırımları artırdı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD Maliye Bakanlığının Waşington'da bildirdiğine göre, yirmiden fazla kurum ve kişinin Amerika'daki banka hesapları donduruldu ve ABD vatandaşlarının bunlarla para transferi yapmaları yasaklandı. Bunlardan 13'ünün mevcut yaptırımları aşabilmek için yardım yaptıklarından ceza aldıkları bildirildi.

Yaptırım listesine eklenenler arasında Rus silah sanayiine ait bazı şirketler ve Rusya tarafından işgal edilen Kırım'da 5 liman işletmecisi bulunuyor. Bazı şirketler de yaptırımların yasal olmadığını ilan eden Rus petrol devi 'Rosneft'e bağlı. Rus holdingi, ABD hükümetinin kararlarına karşı tüm yasal yolların kullanılarak yaptırımlarla mücadele edileceğini bildirdi.

Ayrıca Ukrayna eski Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç'in hükümet üyelerine karşı da yaptırım kararları alındı. ABD Maliye Bakanlığı Yaptırımlar Masası yöneticisi John Smith, yaptırımların doğu Ukrayna'da gerginliği artıran ve Uluslar arası hukuku çiğneyen Rusya'ya karşı baskıda ne kadar kararlı olduklarını gösterdiğini söyledi.

Rusya'ya karşı AB ve ABD tarafından uygulanan yaptırımlar, Ukrayna'da tarafların Beyaz Rusya'nın başkenti Minsk'te alınan kararlara uyması halinde sona erecek. Minsk kararları arasında Doğu Ukrayna'dan ağır silahların geri çekilmesi de bulunuyor. Ancak bölgede savaş tüm hızıyla devam ediyor.

Yorumlar (0)
24
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?