banner39

ABD sadece Merkel'i değil 35 lideri dinlemiş

Guardian gazetesi özel haberinde ABD'nin 35 dünya liderini dinlemiş olabileceğine dair iddialara yer veriyor

Avrupa 25.10.2013, 09:24 25.10.2013, 10:04
ABD sadece Merkel'i değil 35 lideri dinlemiş

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

ABD'nin Almanya Başbakanı Merkel'i dinlediği iddialarının ortaya atılmasının üzerinden 24 saat geçmeden yeni bir gelişme yaşandı. İngiliz The Guardian gazetesi, ABD'nin adı açıklanmayan 35 dünya liderine ait telefonları dinlediğini öne sürdü.

Gazete, eski CIA çalışanı Edward Snowden'ın sızdırdığı belgelere dayandırdığı haberinde, 2006 yılında Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı'nın (NSA) ülkedeki kamu kuruluşlarına yolladığı gizli bir mesajı yayınladı.

Mesajda üst düzey kamu kuruluşu çalışanları, ellerinde bulunan yabancı liderlere ait kontak bilgilerini ulusal güvenlik ajansıyla paylaşmaya teşvik ediliyor.

Mesajda ayrıca yakın tarihte 35 dünya liderine ait 200 telefon numarasının kurumun eline geçtiği ve bu numaralardan 43'ünün daha önce bilinmediğinin altı çiziliyor. Mesajda ele geçirilen telefon numalarları için "potansiyel istihbarat kaynağı" ifadesi kullanılıyor.

Guardian bu gelişmenin, ABD'yi telefonunu dinlemekle suçlayan Almanya Başbakanı Angela Merkel'le yaşanan gerginliği daha da artıracağına işaret ediyor

Almanya Hükümet Sözcüsü dün yaptığı açıklamada "Elimizde Başbakan Angela Merkel'e ait telefonların Amerikan kurumlarınca dinlenmiş olabileceğine işaret eden bilgiler var" demişti. Gelişme üzerine Merkel de ABD Başkanı Obama'yı arayarak açıklama talep etmişti.

Fransız Le Monde gazetesi de, NSA'nın sadece 10 Aralık 2012-8 Ocak 2013 tarihleri arasında Fransa'da 70 milyon telefon görüşmesini kaydettiği belirtilmişti.

banner53
Yorumlar (0)
15
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?