banner15

ABD'de Alman VW skandalındaki araç sayısı arttı

ABD'de egzoz gazı skandalında Volkswagen'in 2014'ten beri değil 2009'dan beri VW ve Audi marka araçlarında yasadışı bilgisayar programı kullanıldığı bildirildi.

ABD'de Alman VW skandalındaki araç sayısı arttı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Amerika Birleşik Devletlerinde Alman Volkswagen tarafından şimdiye kadar bilinenden daha çok sayıda araca yasal olmayan egzoz gazı ölçüm programı yerleştirildiği ortaya çıktı. Amerikan çevre koruma kurumları EPA ve CARB'nin bildirdiğine göre, Volkswagen 2009 ile 2016 yılları arasında VW ve Audi marka 3 litrelik motorlu dizel araçlarda sözkonusu bilgisayar programı kullandığını itiraf etti.

Şimdiye kadar Volkswagen'in yalnızca 2014 ve 2016 yılları arasında üretilen araçlarda bu programı kullandığı biliniyordu. Amerikan yetkililer, Kasım ayı başında VW Touareg, Porsche Cayenne ve Audi'nin değişik modellerinde, bilgisayar programının kullanıldığını iddia ettiler. Şimdiye kadar 10 bin araçtan bahsediliyordu, 2009'dan itibaren üretilen araçlar gözönüne alındığında bu sayıya yaklaşık 75 bin araç daha ilave edilmiş oluyor.

VW ile ilgili skandal, bu yılın Eylül ayı başlarında Volkswagen tarafından dünya genelinde 11 milyon araçta, emisyon hacminin yanlış ölçülmesini sağlayan yasal olmayan bir bilgisayar programı kullandığının ortaya çıkmasıyla başladı. Milyonlarca aracın yeniden elden geçirelerek teknik donanımının değiştirilmesi gerekiyor.

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2015, 12:20
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35