banner15

ABD'de ırkçılık karşıtlığına önlem planları

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Susan Rice, ABD'de kuşatıcı bir beyaz nüfusun öne çıktığını ancak bunun ABD toplumunu yansıtmadığını söyledi.

ABD'de ırkçılık karşıtlığına önlem planları

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Susan Rice, ABD’de üst düzey diplomatlar arasında azınlıkların yüzde 20 oranında olduğunu ve bu rakamın artması gerektiğini söyledi.

Rice, Florida Uluslararası Üniversitesinde yaptığı konuşmada, ABD’de kasım ayında yapılacak başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçilerin adayı olabilmek için yarışan iş adamı Donald Trump’ın seçim kampanyasında ülkedeki azınlıkları hedef almasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Rice, ABD toplumunundaki çeşitliliğin bürokrasiye ve orduya yansımadığını belirterek, üst düzey diplomatların yüzde 20’sinin ve ABD ordusu içerisindeki üst düzey yetkililiklerin ise yüzde 15’in ülkedeki azınlıklardan oluştuğunu söyledi.

ABD ulusal güvenliliğinin ülkenin çeşitlilik gücünü kullanması gerektiğini belirten Rice, “Beyaz nüfus kuşatıcı bir şekilde karşımıza çıkıyor. Bu Amerikan toplumunu tamamen yansıtmıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Rice şunları kaydetti:

“Ulusal güvenlik alanında çeşitliliğin eksik olması, insan kaynağı sorunundan daha önemlidir. Bu çok daha mühim bir durum. Bizim çok çeşitli bir toplum oluşumuz en büyük gücümüzdür. Farklı kültürden gelen, farklı dil konuşan, farklı sosyal ve ekonomik hayatı olan insanlar ABD'nin en büyük gücüdür. Bunların yanımızda olmayışı bir elimizi bağlıyor.”

ABD nüfus araştırma bürosu CENSUS'un 2014'de yayınladığı rapora göre ülke nüfusunun yüzde 40'ı azınlıklardan oluşuyor.

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2016, 01:23
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48