ABD'de orta sınıf eriyor

Reel ücretlerin gerilemesi ve hayat pahalılığının artması ABD'de orta sınıfı eritiyor. Ülkede yoksul ve zengin arasındaki makas giderek açılıyor.

ABD'de orta sınıf eriyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD'nin orta sınıfı bütün büyük şehirlerde ve metropol bölgelerde her geçen gün küçülmeye devam ediyor.

Washington'daki Pew Enstitüsü'nün araştırması 2000 – 2014 yılları arasında 10 büyük yerleşim bölgesinin dokuzunda orta sınıfın fakirleştiğini ortaya koydu.

Araştırmada, ortalama gelirin yüzde 50 ila yüzde 75 üzerinde gelir elde eden haneler orta sınıf olarak tarif ediliyor. Yılda 42 bin ile 125 bin dolar arasında para kazananlar bu tarifin kapsamına giriyor.

Deutsche Welle'nin haberine göre, ABD'nin birçok bölgesinde orta sınıf küçülürken, üst ve alt sınıfa dahil olanların sayısı artıyor. ABD'nin 229 bölgesinde araştırma yapan Pew Enstitüsü'nün verilerine göre ülkenin bazı bölgelerinde sadece zenginlerin sayısı artarken, diğer bazı bölgelerde ise sadece alt sınıf olarak tarif edilen dar gelirliler ordusunun büyüdüğü görüldü.

ABD'nin metropol bölgelerinin çoğunda orta halli zümre erozyonu, hane reel gelirlerinin düşmesiyle kendini gösteriyor. 1999 yılından bu yana orta sınıfın geliri reel rakamlarla yüzde 8 oranında azalmış. 2007 – 2009 yılları arasındaki büyük resesyon şokunun henüz atlatılamadığına da araştırmada yer verilmiş.

 

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2016, 17:07
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35