banner39

ABD'den Almanya'ya 'casusluk anlaşması' yalanı

ABD ile Almanya arasında tasarlanan 'casusluk anlaşması'nın yapılmayacağı bildirildi, Amerikalılar tüm görüşmeleri yalnızca sözlü yaptılar, hiçbir şey yazıya dökülmedi.

Avrupa 14.01.2014, 11:15 14.01.2014, 11:52
ABD'den Almanya'ya 'casusluk anlaşması' yalanı

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

NSA skandalıyla Amerikan istihbaratının Alman Başbakan Angela Merkel'in cep telefonunu dahi dinlendiği ortaya çıktıktan sonra ABD ile Almanya arasında casusluk çalışmalarıyla ilgili görüşmeler başlatılmıştı. Almanya, ABD ile iki ülke arasındaki istihbarat çalışmalarını düzenleyen bir antlaşma yapmak istiyordu. Ancak şimdi Alman medyasında çıkan haberlerde federal hükümetin böyle bir antlaşma yapılacağı yönünde hiçbir ümidinin kalmadığı bildirildi.

'Süddeutsche Zeitung' gazetesi ile Alman birinci televizyon kanalı ARD'ye bağlı NDR tarafından verilen bilgiye göre Amerikalılarla görüşmeleri yürüten Alman diplomatlar 'hiçbir şey alamıyoruz' ifadesiyle görüşmelerin başarısız olduğunu belirttiler. Yapılan görüşmelerde ABD, gelecekte Alman hükümet üyelerinin ve müsteşarların dinlenmeyeceğine dair söz bile vermek istemedi.

Beyaz Saray'ın geçen bir kaç ay içinde konuya karşı tutumu Alman temsilcilerin 'No-Spy' Antlaşması konusundaki ümitlerini oldukça zayıflatmıştı. Obama hükümet temsilcileri yaptıkları açıklamalarla, Amerikan istihbarat örgütlerinin iki ülke arasında yapılacak böyle bir antlaşmayı ciddiye almayacaklarını ima etmişlerdi.

Aralık ayında 'New York Times' gazetesinde yeralan bir haberde, Obama'nın ulusal güvenlik danışmanı Susan Rice'ın, Waşington'un hiçbir şekilde Almanya ile yapılacak bir antlaşma ile temsili bir durum oluşturmak istemediğini Berlin'e bildirdiği yeraldı. ABD tarafından Almanya'ya karşı istihbarat konusunda yapılacak özel bir muamelenin daha sonra diğer devletler tarafından da taleb edilme tehlikesi bulunduğu kaydedildi.

Alman medyasında yeralan haberlere göre Alman temsilcilere NSA'nın ABD'deki faaliyetleri konusunda, örneğin ne zamandan beri Merkel'in cep telefonu dinleniyor, ya da diğer önemli politikacılardan kimler dinlendi veya dinleniyor gibi konularda hiçbir bilgi verilmedi. Ayrıca Alman iç istihbaratı Federal Anayasayı Koruma Teşkilatının Berlin'deki ABD Büyükelçiliğinin dinleme istasyonu bulunduğu tahmin edilen üst katını kontrol etme talebi de reddedildi.

Ağustos ayında ABD tarafından sözlü olarak Almanya ile karşılıklı olarak istihbarat faaliyetlerinin ve ekonomik casusluluğun yapılmayacağı, ulusal hakların ihlal edilmeyeceğine dair bir güvence verilmişti. Alman diplomat çevrelerinden ismi açıklanmayan bir kişinin ifade ettiği gibi ABD Almanya'ya büyük bir yalan söyledi.

Alman federal hükümetinden konuyla ilgili yapılan açıklamada basında yeralan haberler hakkında resmi bir yorum yapılmadı. Alman hükümetinin, ortak bir çalışma zemini oluşturulması için Amerikan yetkililerle gizli görüşmesinin devam ettiği bildirildi.

ABD ile Almanya arasındaki uzun bir sessizlikten sonra geçen haftalarda Obama, Alman Başbakan Merkel'i Waşington'a davet etti. Merkel de bu daveti kabul etti. Alman Başbakan'ın Haziran ayında ABD'ye gitmesi bekleniyor. Başbakanlık tarafından yapılan açıklamada, önümüzdeki üç ay içinde görüşmelerden iyi bir sonuç almayı umdukları belirtildi.

Yorumlar (0)
31
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?