banner15

ABD'den Macaristan'a 'Suriyeli mülteciye ceza' tepkisi

ABD yönetimi, 2015 yılında Macaristan'ın Sırbistan sınırındaki bir eylemde polise taş attığı gerekçesiyle Suriyeli mülteci Ahmed Hamid'e 10 yıl hapis cezası verilmesine tepki gösterdi

ABD'den Macaristan'a 'Suriyeli mülteciye ceza' tepkisi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD yönetimi, 2015 yılında Macaristan'ın Sırbistan sınırındaki bir eylemde polise taş attığı gerekçesiyle Suriyeli mülteci Ahmed Hamid'e 10 yıl hapis cezası verilmesine tepki gösterdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, Macaristan'da 10 yıl hapis cezası alan Suriyeli mülteci Ahmed Hamid (40) ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada, "ABD, Eylül 2015'te Macaristan-Sırbistan sınırında polisle ilticacılar arasındaki çatışmaya karışan Suriyeli mülteci Ahmed Hamid'in 'terörizm' değerlendirmesiyle yargılanıp mahkum edilmesinden endişe duymaktadır." ifadeleri kullanıldı.

Macaristan hükümetinin şeffaf bir soruşturma yürütmesi ve bağımsız sivil toplum gruplarından da bilgi alması konusunda teşvik edildiği açıklamada, "Bay Hamid'in davasını yakın bir şekilde takip edeceğiz." denildi.

Geçen yıl eylül ayında Macaristan'ın Sırbistan sınırında sınırların açılması için yapılan gösteri sırasında "polise taş atmaktan" yargılanan Hamid'e 10 yıl hapis cezası verilmişti. Macaristan'da polise taş atmanın "terör eylemi" kapsamında değerlendirildiği ve mahkemenin en üst sınırdan ceza verdiği kaydedilmişti.

 

Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2016, 01:19
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48