banner39

ABD'den Yunanistan'a 'Türk Akımı' uyarısı

ABD, Rus doğalazının Türkiye ve Yunanistan üzerinden Avrupa'ya akmasını sağlayacak olan Türk Akımı projesine karşı Yunanistan'ı uyardı. Yunanistan'ın projeden çekilmesi gerektiği belirtildi

Avrupa 09.05.2015, 15:43 09.05.2015, 16:19
ABD'den Yunanistan'a 'Türk Akımı' uyarısı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Dışişleri Bakanlığı, enerji kaynakları özel temsilcisi Amos Hokshteyn, dün New York Times'a verdiği demeçte Yunanistan’ın yeni Rus doğalgaz hattını reddetmesi gerektiğini savundu.

Hokshteyn, böyle bir kararın Yunanistan'ı yabancı yatırımcılar nezdinde daha cazibeli kılacağını ve Avrupa Birliği'nin Rus gazına bağımlılığını azaltacağını söyledi.

Hokshteyn, "Moskova tarafından ortaya atılan bu proje, Yunanistan'ın finansal ihtiyaçlarını dikkate almıyor ve tamamen siyasi amaçlıdır" iddiasında bulundu.

ABD’lı diplomat Yunan Hükümetine Rusya gaz projesinin yerine Azerbaycan'dan Avrupa'ya doğalgaz sevkiyatı öngören TANAP projesine destek vermeyi teklif edeceğini belirtti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 2014 yılında Rus gazının Ukrayna'yı pas geçerek Avrupa'ya ulaştırılmayı amaçlayan "Güney Akım" hattı inşaatının imkansızlığını belirtmişti. Buna alternatif olarak Avrupa ülkelerine Rusya'dan başlayarak Türkiye ve Yunanistan sınırına kadar uzanacak olan ve “Türk akımı doğalgaz boru hattı " adı verilen doğalgaz boru hattı inşa etmeye karar verilmişti.

Karadeniz'in altından geçecek olan boru hattı senede 63 milyar metreküp doğal gaz taşıyabilecek.

Rus "Gazprom" şirketi yöneticisi Aleksey Miller dün yaptığı açıklamada Türkiye ile yeni gaz hattının Aralık 2016 yılında çalışmaya başlayacağı konusunda anlaştıklarını söyledi.

Bu arada uluslararası medyada yer alan Sırbistan’ın “Türk hattı”na destek vermeyeceği haberi Sırp yetkilileri tarafından yalanlandı.

 

 

 

 

 

 

Yorumlar (0)
26
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?