banner39

AB'de Kosova uzlaşması sağlanamadı

Brüksel'de Kosova ve Sırp başbakanlar ile AB temsilcileri arasındaki görüşmelerde bir uzlaşma sağlanamadı.

Avrupa 03.04.2013, 11:28 03.04.2013, 11:28
AB'de Kosova uzlaşması sağlanamadı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

AB tarafından Kosova ve Sırbistan arasında uzlaşma sağlanabilmesi için yapılan görüşmelerin sonuncu turunda da bir neticeye varılamadı. Brüksel'de yapılan 14 saatlik görüşmeden sonra, Sırp tarafının kuzeyde kurmak istediği özerk yönetime polis ve adli yetki verilmesi ısrarından dolayı uzlaşma sağlanamadı. Görüşme sonrası bir açıklama yapan Sırbistan Başbakanı İvica Daciç, Kosovalı mevkidaşı Haşim Taci ile Sırp azınlığın hakları konusunda anlaşamadıklarını söyledi.

AB dışişleri sorumlusu Catherine Ashton, toplam olarak 8 tur görüşmenin sonuncusunun yapıldığını, böylece resmi sürecin tamamlandığını bildirdi. Taraflar arasında farklı görüşler bulunan sadece birkaç konu bulunduğunu, ancak bu konulardaki görüş ayrılığının çok derin olduğunu söyleyen Ashton, görüşmelerde birçok tekliflerin masaya konulduğunu kaydetti. Ashton, bundan sonraki süreçte tarafların başkentlerinde hükümetleriyle konuyu tekrar ele alacaklarını ve alınan kararları önümüzdeki günlerde kendisine bildireceklerini belirtti.

Brüksel'deki başarısızlığın her iki taraf için de görüşmelerin sonu olduğu anlamına gelmediği, Kosova Başbakanı Taci'nin Sırp mevkidaşına, Kosova'nın prensiplerini kabul etmeleri halinde hemen önümüzdeki günlerde tekrar görüşmelere başlanabileceğini ifade ettiği bildirildi.

Brüksel görüşmesi öncesinde yapılan yorumlarda, taraflar arasındaki görüşmelerin tamamen başarısızlığa ulaşmasının Kosova'da yeniden bir seçimi gündeme getirebileceği öne sürülmüştü. Ayrıca AB tarafından Sırbistan'ın üyeliğe alınması ve Kosova'nın AB'ya yaklaştırılması için, tarafların antlaşması şart koşuluyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?