banner15

AB'de Putin'in yeni hamlesi paniği

Politico dergisi, Rusya'nın batılı 8 devletin katılımı ile yeni ortaklık oluşturmaya çalıştığını iddia etti

AB'de Putin'in yeni hamlesi paniği

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Avrupa Birliği yayınlarından biri olan Politico dergisinde yayınlanan bir makalede batı ülkeleri tarafından köşeye sıkıştırılmış olarak görünen Rusya'nın lideri Vladimir Putin’in yeni bir hamle yaparak batıdaki bazı ülkelerle yeni ortaklık oluşturmaya çalıştığı belirtildi.

Politiko dergisindeki Cynthia Krut imzalı yazıda, "Yakın zamana kadar, herkes Vladimir Putin’i dostsuz kalan bir lider olarak görüyordu. Doğu Ukrayna ve Kırım'a müdahalesi Avrupalılar ve Amerikalılar arasında onun istenmeyen adam olmasına neden oldu. Asya devletleri bile çökmekte olan Rus ekonomisinden umutlarını kaybetmeye başladı” denildi.

Yazıdaki önemli paragraflar:

Bugün Rusya lideri yine ortalıkta görünmeye başladı. O Ukrayna’da hiçbir şeyden vazgeçmese bile 2014 yılında Rusya’ya karşı uygulanan yaptırımların kaldırılması konusunda görüşmelere başladı.

Putin'e her zaman destek olan Avrupa’daki aşırı sağ partiler onu idol olarak gördüklerini gizlemiyorlar. İşte bu günlerde bu partilerin yıldızları patlamaya başladı ve onların temsilcileri kendi ülkelerinde önemli makamlara gelmeye başladılar.

Yakında, bazı Batı ülkelerinde Putin yanlısı iktidarların işbaşına gelmesi muhtemelidir.

Politico dergisine göre, Putin ile işbirliği yapacak ülkeler arasında Fransa, Estonya, Bulgaristan. Moldova, ABD ve Hollanda var.

Güncelleme Tarihi: 28 Kasım 2016, 12:29
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48