banner15

AB'de 'Rusya'ya yaptırım' tartışması

AB Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker’in önümüzdeki ay Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşecek olması Avrupa'da tartışmalara sebep oluyor

AB'de 'Rusya'ya yaptırım' tartışması

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya'nın Kırım'ı işgalinden sonra Brüksel-Moskova hattında Avrupa Birliği’nin uyguladığı yaptırımlar nedeniyle yaşanan durgunluk sürerken Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jean Clude Juncker’in Ruysa Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşecek olması tartışma yarattı. Avrupa Birliği Komisyonu, Juncker'in 16 Haziran’da üst düzeyli bir ekonomik foruma katılmak için Petersburg’da olacağını ve bu bağlamda Putin ile bir araya geleceğini duyurdu.

RUSYA İLE YENİ BİR DÖNEM Mİ?

Kırım işgalinden sonra Almanya Başbakanı Angela Merkel’in de bulunduğu çok sayıda lider Putin ile bir araya gelmiş olsa da Juncker’in temasına farklı anlamlar yükleniyor. Uzmanlara göre, Avrupa Birliği’nin Rusya’ya çeşitli alanlarda yaptırım uygulamaya başlamasından bu yana bir Birlik kurumunun başkanının gerçekleştireceği ilk temas olması açısından önem taşıyor. Görüşmenin, Avrupa Birliği liderlerinin Ruysa’ya uygulanan yaptırımları masaya yatıracağı Avrupa Birliği Zirvesi öncesine denk düşmesi de tartışmaları alevlendiren bir etki yarattığı bildiriliyor.

Temasın Rusya’ya uygulanan yaptırım politikasına aykırı olmadığını belirten Avrupa Birliği Komisyonu Sözcüsü Margaritis Schinas, “Yaptırımların sürmesi açık bir şekilde Rusya’nın Minsk anlaşmalarını tam olarak uygulamasına ve Ukrayna’nın egemenliğine saygıya bağlı” dedi. Japonya’da yapılan G-7 Zirvesi’nde de bu yönde karar alınmıştı.

Juncker-Putin görüşmesinin şu aşamada iki liderin katılacağı forum kapsamında olması öngörülüyor. Gerek Brüksel gerekse Moskova ziyarete fazla anlam yüklenmemesinden yana. Bununla birlikte buluşma özellikle Rusya tarafından diyalog isteğinin göstergesi olarak algılanıyor.

DOĞU AVRUPA ÜLKELERİ TEPKİLİ

Juncker, Avrupa Birliği’nin Rusya’ya bankacılık, savunma ve enerji alanlarında yoğunlaşan yaptırımlarının uygulanmasında “şahin” kanatta yer alan yaklaşımıyla dikkat çeken bir isim. Yaptırımların olduğu gibi korunması ve sert tavrın sürdürülmesi özellikle Rusya’ya yakın coğrafyada yer alan Avrupa Birliği ülkeleri tarafından talep ediliyor. Bu teması ilk eleştiren isimlerden biri Litvanya Dışişleri Bakanı Linas Linkevicius oldu. Bu düzeyde bir yetkilinin ziyaretinin sembolik değer taşıyacağına dikkat çeken Linkevicius, Rusya’ya diyalog arayışında olunduğunun gösterilmesini anlamadığını belirtti.

Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2016, 14:16
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48