AB'den '3 milyar euro' açıklaması

Ankara'da temaslarda bulunan Frederica Mogherini Türkiye'nin mülteci sorunu ile ilgili olarak beklediği 3 milyar euronun verileceğini söyledi

AB'den '3 milyar euro' açıklaması

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Frederica Mogherini son dönemde Türkiye ile AB arasında tartışma konusu olan sığınmacıların desteklenmesi için 3 milyar euroluk yardımın makul bir sürede verileceğini söyledi.

AB Komisyonu'nun Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakereleri'nden sorumlu üyesi Johannes Hahn da toplantı sonrasında yaptığı açıklamada, Türkiye'den Avrupa’ya geçen sığınmacı sayısında azalma olup olmadığını yakından izlediğini belirtti. Türkiye'nin AB ile yürüttüğü tam üyelik müzakerelerine de değinen Hahn, ifade özgürlüğünün Türkiye'nin AB'ye tam üyelik sürecinde çok önemli bir yeri olduğunu kaydetti.

Toplantıya katılan AB Bakanı Volkan Bozkır da Türkiye'nin AB üyeliğinin stratejik bir hedef olduğunun altını çizdi.

Yeni fasılların açılması gerekliliğini dile getirdiğini belirten Bozkır, "Fasıl açılması büyük önem arz etmektedir. Türkiye ile ilişkilerin devamı anlamı taşımaktadır. Zirve sonuçlarının mutabakatı olarak enerji, yargı, özgürlük ve adalet, eğitim, dış güvenlik politikaları fasıllarının açılması için zirve sonrasında karar almıştık" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 25 Ocak 2016, 16:04
banner53
YORUM EKLE

banner39