banner39

AB'den Almanya'ya bilgi kayıt baskısı

AB, fişleme konusunda Almanya’yı sıkıştırıyor, telefon ve internet bilgilerinin kaydedilmesi konusunda bir kanun çıkarmasını istiyor. Almanya 2007’den beri AB’nin öngördüğü bilgi işlem şartını uygulamıyor

Avrupa 19.04.2011, 13:55 19.04.2011, 13:55
AB'den Almanya'ya bilgi kayıt baskısı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

AB, Almanya’nın telefon ve internet kullanıcılarının bilgilerinin kaydedilmesi konusunda öngördüğü yönetmeliği uygulayarak yeni bir kanun çıkarmasını talep etti. AB Komisyonu telekomünikasyon bilgilerinin kaydedilmesinin halkın güvenliğini korumak için şart olduğunu düşünüyor. Vatandaş haklarını savunan dernekler ise bilgi kayıt işlemini fişleme olarak görüyor ve karşı çıkıyor.

Brüksel’de dün açıklanan bir raporda birçok kriminel olayın kaydedilen bilgilerle kanıtlanması sonucu açıklığa kavuşturulduğu ve gerekli hukuki işlemin yapılabildiği bildirildi. Bu yüzden AB Komisyonu öngördüğü yönetmeliği uygulamayan aralarında Almanya’nın da bulunduğu üç ülke hakkında antlaşmayı çiğnemekten dava açabileceğini belirtti.

AB İçişleri Komiseri Cecilia Malmström, AB’nin tamamında orantılı ve ortak bir uygulamanın gerekli olduğunu söyledi. Almanya’da koalisyon ortakları Hristiyan Demokratlar Birliği CDU ile liberal Hür Demokrat Parti FDP bilgi kayıt konusunda anlaşamıyor. Daha önce Almanya’da konuyla ilgili çıkarılan kanun geçen sene Mart ayında Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edildi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?