banner39

AB'den Almanya'ya bilgi kayıt tehdidi

Almanya dört hafta içinde bilgi kayıt ve saklama konusunda yeni bir kanuni düzenleme yapmazsa AB tarafından dava edilerek, en kötü durumda para cezasına da çarptırılabilir.

Avrupa 22.03.2012, 13:17 22.03.2012, 13:17
AB'den Almanya'ya bilgi kayıt tehdidi

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Alman hükümetinin ortaklarından güneydeki Bavyera Eyaletinin muhafazakar sağcı partisi Hristiyan Sosyal Birliği CSU ile liberal Hür Demokrat Parti FDP arasında sürekli tartışmalara neden olan telefon ve internet bilgilerinin saklanması konusunda AB, Almanya'ya bir mektup göndererek Başbakan Angela Merkel'i uyardı. Hükümet basın sözcüsü Steffen Seibert, FDP'li Federal Adalet Bakanı Sabine Leutheusser-Schnarrenberger ile CSU'lu Federal İçişleri Bakanı Hans-Peter Friedrich'in 'yeni bir hızla görüşmelere yeniden başlayarak' bilgilerin saklanması konusunu düzenlemeleri gerektiğini, aksi takdirde Almanya'nın Brüksel tarafından dava edilebileceğini söyledi.

'Süddeutsche Zeitung' gazetesinin verdiği bilgiye göre, uyarı mektubuyla AB Komisyonu, Merkel hükümetinin AB yönetmeliklerini uygulamasını talep etti. AB'nin bu hafta içinde Almanya'ya dört haftalık bir mühlet vereceği, herhangi bir cevap alamadığı takdirde Avrupa Yüksek Mahkemesi'ne başvuracağı bildirildi. Almanya'nın düzenlemeyi bu süre içinde gerçekleştirmemesi halinde, AB tarafından en kötü durumda para cezasına çarptırılabileceği tahmin ediliyor.

Alman Başbakan Merkel, uyarı mektubundan sonra Federal Adalet Bakanı ve Federal İçişleri Bakanı ile birer görüşme yaparak sorunu acil bir şekilde çözmelerini talep etti. Federal Adalet Bakanı Leutheuesser-Schnarrenberger görüşme sonrası yaptığı açıklamada, somut bir neden olmadıktan sonra telefon ve internet bilgilerinin saklanmasını gereksiz bulan tasarısını kabineye sunacağını belirtti.

Federal İçişleri Bakanı Friedrich ise Adalet Bakanı'nın tasarısını yeterli görmeyerek kritize ediyor. Friedrich, somut bir neden olmadan da tüm vatandaşların telefon ve internet görüşmelerine ait bilgilerinin en az altı ay saklanmasını istiyor. Friedrich bu düşüncelerini Merkel'le yaptığı görüşmeden sonra da tekrarladı.

AB yönetmeliği de 2006'dan beri telekomünikasyon şirketlerinin tüm müşterilerinin telefon görüşmelerini ve internetteki email iletişim bilgilerini kayıt altına almalarını öngörüyor. Ancak Almanya'da bu karar 2010'da Anayasa Mahkemesi tarafından uygun görülmedi ve bilgi kayıt işlemi çok geniş kapsamlı yapıldığı gerekçesiyle yasaklandı.

Almanya'ya süre vererek bilgi kayıt konusunda yeni düzenleme yapılmasını talep eden AB Komisyonu da aslında AB genelinde geçerli olacak yeni bir değişiklik yapmak istiyor. Fakat şimdiye kadar Brüksel'de de bu konuda somut bir sonuç ortaya konulamadı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?