banner39

AB'den Fransa ve İngiltere'ye mülteci yardımı

AB Komisyonu, Manş denizi tünelindeki mülteci krizinden dolayı İngiltere ve Fransa'ya mali yardım sözü verdi.

Avrupa 05.08.2015, 17:30 05.08.2015, 17:30
AB'den Fransa ve İngiltere'ye mülteci yardımı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Fransa ile İngiltere arasındaki Manş denizi tünelinde mülteci yığılmasından dolayı AB Komisyonunun her iki ülkeye de mali yardımda bulunacağı bildirildi. AB Göç Komiseri Dimitris Avramopoulus Fransa'ya 20 milyon Avro verileceğini, İngiltere'nin de mülteci krizini aşabilmesi için 27 milyon Avro mali yardım aldığını söyledi.

AB Komisyonundan nakit yardımlar 2014 ile 2020 yılları arasında göç ve uyum için ayrılan fondan veriliyor. Fransa'ya bu süre içinde toplam 266 milyon Avro ödenmesi planlandı.

AB Komisyonu ayrıca mültecilerin kayıt işlemlerinde de yardımcı oluyor. Avramopoulus, AB Sınır Koruma Ajansı Frontex'in mültecilerin tescil edilmesi, başvurularının değerlendirilerek geri dönmelerini sağlayacak belgelerin hazırlanmasında ve masraflarını karşılamada yardımcı olabileceğini belirtti.

Manş denizinde iki ülkeyi birbirine bağlayan Avro Tünel'in Fransa tarafındaki Calais'te yüzlerce mülteci İngiltere'ye geçmek istiyor. Bölgedeki mülteci krizi İngiltere ile Fransa arasında gerginliğe yolaçmıştı. Fransa İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve, bir gazeteyle yaptığı mülakatta Londra'dan krizin giderilmesi için daha fazla gayret göstermesini taleb etti.

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?