banner15

AB'den Haşim Taçi'ye soruşturma

Kosova Bşbakanı Haşim Taçi'ye yöneltilen "Organ ticareti" suçlamasını soruşturmak için ABD'li bir savcı görevlendirildi.

AB'den Haşim Taçi'ye soruşturma

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

AB'ye bağlı ''Kosova'da hukukun üstünlüğü misyonunun'', Kosova Başbakanı Haşim Taçi'nin yönettiği bir suç çetesinin, 1999 Kosova Savaşı sırasında organ ticareti yaptığı yolundaki iddiaları soruşturmak amacıyla ABD'li bir savcı atadığı bildirildi.

AB misyonundan bugün yapılan açıklamada, ABD'li savcı John Clint Williamson'ın, iddiaları soruşturmak için oluşturulan görev gücüne ''önder savcı'' olarak atandığı bildirildi.

Kosova'da organ ticareti yapıldığı iddiası, merkezi Fransa'nın Strasbourg kentinde bulunan Avrupa Konseyi müfettişi Dick Marty tarafından geçen yıl hazırlanan bir raporda gündeme getirilmişti.

Matty raporunda, Taçi ile diğer Kosovalı Arnavut militan komutanlarının yönettiği, Kosova'nın Arnavutluk sınırında kurulan gözaltı merkezlerinde, aralarında Sırpların da bulunduğu tutsakların öldürüldükten sonra organlarının karaborsada satıldığı yönündeki iddialara yer vermişti.

Daha önce yaptığı açıklamalarda iddiaları reddeden Taçi, soruşturmayı yapanlarla işbirliği yapma sözü vermişti.

 

 

Güncelleme Tarihi: 29 Ağustos 2011, 13:21
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35