banner39

AB'den Macaristan'a ayrımcılık soruşturması

Avrupa Birliği'nin yürütme konseyi olan Avrupa Komisyonu, eğitim kurumlarında Roman çocuklara ayrımcılık yapıldığı iddiasıyla Macaristan hakkında soruşturma başlattı

Avrupa 26.05.2016, 19:57 26.05.2016, 22:14
AB'den Macaristan'a ayrımcılık soruşturması

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Avrupa Birliği'nin yürütme konseyi olan Avrupa Komisyonu, eğitim kurumlarında Roman çocukların ayrımcılığa uğradığı gerekçesiyle Macaristan hakkında soruşturma başlattı.

AB Komisyonu tarafından Macaristan'a gönderilen mektupta, hükümetin izlediği eğitim politikası ve hukuk kurallarını, ırksal veya etnik ayrımcılığı yasaklayan Avrupa Birliği kurallarına uygun bir şekilde düzenlemesi çağrısı yapıldı.

Macaristan hukuk kurallarını birçok bakımdan endişe verici bulan AB Komisyonu, çok sayıda Roman çocuğunun, zihinsel engelli çocukların eğitim gördüğü özel kurumlara yönlendirildiğini, büyük bir kısmının ise okullarda ''ayrı derslikte'' eğitim gördüğünü belirtti.

AB Komisyonu Sözcü Yardımcısı Alexander Winterstein yaptığı açıklamada benzer konularda daha önce Çek Cumhuriyeti ve Slovakya hakkında da soruşturma açıldığını kaydetti.

Macaristan'ın konu hakkında, AB Komisyonu'na iki ay içinde cevap vermesi gerekiyor.

Macaristan Devlet Bakanı Janos Lazar ise düzenlediği basın toplantısında AB Komisyonu'nun kararına tepki gösterdi.

Ülkede hiçbir çocuğun kökeni hakkında kayıt tutulmadığını savunan Lazar, ''Avrupa Komisyonu, kimin Çingene olup kimin olmadığını nereden bildiği hakkında hiçbir fikrim yok.'' şeklinde konuştu.

banner53
Yorumlar (0)
22
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?