banner39

AB'den Macaristan'a dava açma tehdidi

AB Komisyonu, Macaristan'ı anayasa değişikliğinden vazgeçmediği takdirde hakkında dava açmakla tehdit etti.

Avrupa 13.04.2013, 13:24 13.04.2013, 13:24
AB'den Macaristan'a dava açma tehdidi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

AB Komisyon Başkanı Jose Manuel Barroso, Macar Başbakan Viktor Orban'a bir mektup yazarak, Macaristan'daki anayasa değişiklikleriyle AB kanunlarına aykırı davranıldığı konusunda 'ağır endişeleri' bulunduğunu bildirdi. Barroso, konunun hukuki incelemesi tamamlandıktan sonra AB Komisyonunun gerekli adımları atarak, Macaristan'a karşı dava açacağını kaydetti. Ayrıca Barroso, Orban'a AB Komisyonu'nun endişesini ciddiye alması çağrısı yaparak, tüm şüpheleri ortadan kaldırması için kararlı bir şekilde çalışmasını taleb etti.

Orban'ın 'Fidesz Partisi' Mart ayında anayasada bir dizi değişiklikler yaparak Parlamentoda da onaylanmasını sağlamıştı. Değişiklikler AB ve bazı insan hakları kuruluşları tarafından demokrasiye sınırlamalar getirdiği gerekçesiyle eleştirilmişti. Orban ise bu suçlamaları reddederek, yapılan değişikliklerin demokrasiyi kısıtladığına dair hiçbir delilin bulunmadığını bildirmişti.

Değişikliğin onaylanmasından sonra AB Adalet Komiseri Viviane Reding, Macaristan'a AB'den yapılan yardımların kesilmesi tehdidi yapmış, Alman Başbakan Angela Merkel de, iktidar gücünü kötüye kullandığı suçlamasıyla Orban'ı uyarmıştı.

Macaristan'daki anayasa değişikliği ile özellikle basın özgürlüğünün, Merkez Bankasının ve adli kurumların bağımsızlığının kısıtlandığı öne sürülüyor.

banner53
Yorumlar (0)
12
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?