banner15

AB'den onaysız sınır kontrolü yasaklanıyor

AB ülkeleri arasında, geçici de olsa sınır kontrolleri üye ülkelerin çoğunluğu tarafından onaylanmadan yapılamayacak

AB'den onaysız sınır kontrolü yasaklanıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

AB Komisyonu, Şengen ülkeleri arasında geçici olarak da uygulanmak istense, AB üyesi ülkelerin çoğunluğunun onayı olmadan sınır kontrollerinin yapılmasını yasaklamayı planlıyor. AB İçişleri komiseri Cecilia Malmström, Avrupalıların seyahat özgürlüğüne getirilen kısıtlamanın AB bazında karar verilmesi gerektiğini söyledi. Almanya, Komisyonun bu çalışmasından memnunluk duyduğunu bildirdi.

Malmström, seyahat özgürlüğünün Avrupa’nın ‘ortak bir mal’ı olduğunu, buna getirilecek herhangi bir sınırlamanın AB genelinde kararlaştırılması gerektiğini belirtti. Danimarka’nın Alman sınırında kontrol başlatması ve İtalya ile Fransa arasındaki mülteci gerginliği üzerine AB İçişleri komiseri Malmström, Mayıs ayında Şengen bölgesindeki kuralların açıklığa kavuşturulması için AB üyesi ülkeleriyle birer görüşme yaptı.

Malmström’ün gelecek hafta açıklayacağı tekliflere göre gelecekte AB ülkeleri arasında sınır kontrolü yapmak isteyen ülkeler, AB üyelerinin çoğunluğunun onayı ile kontrol yapabilecekler. Şayet bu çoğunluk sağlanmazsa sınır kontrolü yapılamayacak.

AB Komisyonu üye ülkelerin kontrol talebini iki durumda kabul ederek oylamaya götürecek. Bunlardan biri: Bir futbol maçı yapıldığında güvenliğin sağlanabilmesi için ve sadece 30 gün geçerli olacak şekilde sınır kontrolü yapılabilecek. İkinci durum ise: Önceden tahmin edilemeyen herhangi bir terör saldırısı ya  da tabii felaket meydana geldiğinde Şengen ülkeleri sınır kontrolü için AB’ye başvurabilecek. Bu durumda kontroller 5 günden daha fazla sürmeyecek.

Güncelleme Tarihi: 07 Eylül 2011, 12:53
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35