AB'den, Rusya'ya yaptırımda ikinci aşama tehdidi

Kırım'dan sonra doğu ve güney Ukrayna'da da Rusya'ya bağlanma konusunda referandum yapılması talepleri üzerine AB'nin yaptırımlarda ikinci aşamaya geçeceği bildirildi.

AB'den, Rusya'ya yaptırımda ikinci aşama tehdidi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Alman Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, Alman ikinci televizyon kanalı ZDF'e verdiği demeçte Rusya'nın Kırım'la ilgili tutumundan vazgeçmemesi halinde yaptırımların ikinci aşamasına geçileceğini bildirdi. İkinci aşamada Rusya'ya AB ülkelerine girişin kısıtlanması ve Ukrayna krizi ile ilgili olan bazı kişilerin banka hesaplarının dondurulması öngörülüyor.

Önümüzdeki Pazar günü Kırım'da yapılacak referandumdan sonra doğu ve güney Ukrayna'da da Rusya'ya bağlanma konusunda halk oylamasına gidilmesi taleb ediliyor. Geçen hafta sonu Ukrayna'nın doğusundaki Lugansk bölgesinde eylemciler mahalli yönetim binasını işgal ederek valiyi görevden aldılar. Bölgesel medyanın verdiği haberlerde göstericilerin otobüslerle Rusya'dan getirildiği bildirildi. Donezk ve Odessa şehirlerinde de binlerce kişi Rusya yanlısı gösteriler yaptılar. Doğu Ukrayna'daki ülkenin ikinci büyük şehri Charkow şehrinde ise yaklaşık 10 bin kişi Ukrayna'ya bağlı kalmak için gösteri yaptı.

ABD Devlet Başkanı Barak Obama da, tavrını değiştirmediği takdirde Rusya'ya karşı bazı ek yaptırımlarla tehdit etmişti. Ukrayna'nın yeni Başbakanı Arseni Jazenyuk, 12 Mart'ta Waşington'a giderek Obama ile görüşecek.

NATO'DAN ÜÇ AŞAMALI UKRAYNA PLANI

Kırım krizinde NATO da Ukrayna ile işbirliğini artırarak, Rusya ile ilişkileirini yeniden gözden geçirme kararı aldı. Alman gazetesi 'Bild'e bir demeç veren NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, askeri birliğin bölgedeki krize karşı tavrını gösteren üç aşamayı anlattı.

Rasmussen, Pazar gününden itibaren önemli adımların atıldığını, müttefik ülkelerin savunma sistemlerinin desteğinin de gözönüne alınarak, krizin birliğe olan etkisinin ayrıntılı bir şekilde gözden geçirildiğini söyledi. Baltık ülkelerinde hava sahasının kontrolü için ABD'nin savaş jetleri göndermesinin NATO ülkelerinin birbirine ne kadar bağlı olduğunu gösterdiğini belirtti.

NATO Genel Sekreteri ikinci aşamada, demokratik reformların gerçekleşmesi için Ukrayna ile olan ilişkilerin yoğunlaştırılacağını, bununla ilgili olarak Ukrayna'nın hem askeri hem de politik yönetim kadrosu ile sıkı işbirliği yapılacağını bildirdi. Ukrayna Ordusu'nun verimliliğini artırmak için birlikte tatbikatlar ve eğitim programları düzenleneceğini kaydetti.

Üçüncü aşamada Rasmussen, Rusya'nın ortak çalışma prensiplerini ihlal etmesinden dolayı birlikte planlanan askeri görevlerin tamamının askıya alındığını, iki taraf arasında daha önce planlanan sivil ve askeri kadroların görüşme programlarının tehir edildiğini ifade etti.

KİEW'DEN AB'YE DOĞRU İLERLEME HIZ KAZANDI

Ukrayna Dışişleri Bakanı Andrej Deschtschyzja, devlet televizyonuna verdiği demeçte AB ile Ortaklık Anlaşmasının 17 ya da 21 Mart'ta imzalanacağını bildirdi. Ukrayna yeni hükümeti geçen hafta yaptığı açıklamada anlaşmanın politik kısmının, 25 Mayıs'ta yapılacak Devlet Başkanlığı seçimlerinden önce imzalanabileceğini bildirmişti. 17 Mart'ta AB Dışişleri Bakanları biraraya gelecekler. 20 ve 21 Mart'ta da Brüksel'de üye ülkelerin liderlerinin biraraya geldiği AB zirvesi yapılacak.

Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2014, 11:25
banner53
YORUM EKLE

banner39