banner39

AB'den Yunanistan'a Troyka sinyali

AB Komisyon Başkanı Juncker, IMF, EZB ve AB temsilcilerinden oluşan ve Yunanistan'ı kontrol eden Troyka'nın görevine son vermek istiyor.

Avrupa 02.02.2015, 11:10 02.02.2015, 13:09
AB'den Yunanistan'a Troyka sinyali

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Avrupa Birliği'nden Yunanistan'ın yeni hükümetine bir nevi boyun eğme kararı geldi. Alman gazetesi Handelsblatt'ın haberine göre, AB Komisyonu başkanı Juncker, troykayı kaldırmayı planlıyor. AB, IMF ve Avrupa Merkez Bankası EZB temsilcilerinden oluşan Troyka, Yunanistan'da, yardım kredileri için öngörülen şartların uygulanıp uygulanmadığını kontrol ediyordu.

'Handelsblatt' gazetesinin haberine göre Juncker, Troyka için alternatif bir çözüm bulunması gerektiğini söyledi. Yunanistan'ın yeni Başbakanı Alexis Çipras, artık Troyka ile birlikte çalışmayacaklarını açıklamıştı.

Alman gazetesinin bildirdiğine göre Federal Alman hükümeti de, Yunanlar tarafından onur kırıcı olarak algılanan Troyka ziyaretlerine son vererek, Yunanistan'a genel ekonomik hedefler gösterilmesini istiyor. Ancak bunun Yunan hükümetinin tasarruf ve reform çizgisinde kalmaya söz vermesi halinde mümkün olabileceği kaydedildi.

Yunanistan'ın yeni Maliye Bakanı Gianis Varofakis, Mayıs ayına kadar hükümetin mali durumla ilgili olarak bir çözüm bulacağını söyledi. O zamana kadar yeni kredi istemeyeceklerini belirtti. Ancak bu süre içinde Yunan hükümetinin giderlerini nasıl finanse edeceği merak konusu.

Maliye Bakanı Varofakis ile Avro Grubu Başkanı Jeroen Dijsselbloem arasındaki Troyka tartışmasından sonra Çipras'ın Juncker'i ve EZB Başkanı Mario Draghi'yi telefonla arayarak ortalığı yatıştırmak için gayret gösterdiği bildirildi.

Çipras bu hafta Çarşamba günü Brüksel'e giderek Juncker'le görüşecek. Daha sonra Paris'te Fransa Devlet Başkanı François Hollande'la görüştükten sonra İtalya'nın başkenti Roma'ya gidecek olan Çipras burada da İtalyan Başbakan Matteo Renzi ile görüşecek. Çipras'ın şu günlerde Almanya'ya gitmesi beklenmiyor. Ancak Maliye Bakanı Varofakis, Paris'te yaptığı açıklamada en kısa zamanda Alman Federal Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble ile Berlin'de görüşmek istediğini söyledi.

banner53
Yorumlar (0)
6
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü