ABD'li avukatlar: Snowden'ı sorgulamak yasal değil

Alman NSA Komisyonu üyelerinin Snowden'ı sorgulamalarının suç sayılabileceği ve bir daha ABD'ye giremeyecekleri bildirildi.

Avrupa 02.05.2014, 17:26 02.05.2014, 17:26
ABD'li avukatlar: Snowden'ı sorgulamak yasal değil

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Amerikan avukatlar tarafından hazırlanan bir bilirkişi raporunda, Federal Parlamento NSA Komisyonunun, Amerikan istihbaratçı Edward Snowden'ı sorgulamasının Amerikan kanunlarına göre yasal olmadığı belirtildi. Haftalık 'Spiegel' dergisinin haberine göre, şayet NSA Komisyonu üyeleri Snowden'ı tanık olarak dinlerlerse, kendileri için kötü sonuçlar doğurabilir. Hukuk uzmanları, sorgulamada Snowden'dan gizli bilgiler taleb edilebileceğini, bunun da devlet mülkünü çalmak anlamına gelebileceğini bildirdiler.

Alman NSA Komisyonu üyelerinin Snowden'ı birlikte sorgulamaları Amerikan kanunlarına göre daha ağır bir cezayı gerektiren suç sayılıyor. Üyelerin bu hareketi bir komplo olarak algılanabiliyor ve ABD'ye girdiklerinde Amerikan yetkililerce derhal tutuklanmaları mümkün.

Amerikan avukatlık büroları 'Rubin, Winston, Diercks, Harris & Cooke' tarafından hazırlanan bilirkişi raporu, Spiegel'in verdiği bilgiye göre 21 Nisan'da Federal Alman hükümetine gönderildi. Amerikan avukatlar böyle bir bilirkişi raporu hazırladıklarını onaylamakla birlikte içeriği konusunda bir açıklama yapmadılar.

Alman Federal Parlamento NSA Komisyonu, Amerikan istihbarat örgütü NSA'nın Almanya'daki çalışmalarına aydınlık getirmek için Snowden'ın tanıklığına müracaat etmek istiyor. Ancak Almanlar arasında, Snowden'ın nerede sorgulanabileceği konusu günlerden beri tartışılıyor.

Federal Alman hükümeti tarafından da Snowden'ın sorgulanması konusunda bir bilirkişi raporu hazırlandı. Medyaya sızan bilgilere göre bu bilirkişi raporunda Snowden'ın sorgulanmasının Alman dış politikasını tehlikeye sokabileceği yeraldı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?