banner15

ABD'li yetkililerden Rusya'ya 'Komplo' suçlaması

ABD ile Rusya arasında Suriye yüzünden gerilen ilişkiler ABD hükümetine bir yıl önceki gıda zehirlenmesinin hesabını sordurttu

ABD'li yetkililerden Rusya'ya 'Komplo' suçlaması

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Washington, geçen yıl St. Petersburga konferans için giden iki ABD'li diplomatın komplo ile zehirlenmeye çalışıldığını öne sürdü.

Geçen yıl bir konferans için diplomatik pasaportla Rusya'ya gelen iki Amerikalı memurun kaldıkları otelde zehirlendikleri ve bunlardan birinin hastanelik olduğunu açıkladı.

ABD’li yetkililer, bu olayın Rusya’nın ABD'ye karşı bilinçli olarak yürüttüğü bir komplo olduğu görüşünü paylaştı.

Birleşmiş Milletler (BM)'nin yolsuzlukla mücadele konulu konferansı sırasında otelde gerçekleşen bu olay ABD Dışişleri Bakanlığı'nda endişe yarattı. ABD hükümeti çevrelerindeki kaynaklara göre, Rusya diplomatik kanallarla Moskova'ya konu ile ilgili protestosunu bildirdi.

Washington'daki yetkililer bu yıl Haziran ayında bir Amerikalı diplomatın ABD Moskova Büyükelçiliği önünde güvenlik görevlisi tarafından tartaklanmasının ardından, zehirlenme olayına karşı tavırlarını değiştirdi. Tartaklanma olayının ardından oteldeki zehirlenmenin de kasıtlı yapıldığı yargısına varıldı.

 

Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2016, 15:07
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35