banner39

ABD'nin dinlemeleri BM'ye taşınıyor

NSA'nın dinleme iddiaları üzerine Almanya ve Brezilya BM'ye başvurma kararı alırken Fransa ve Almanya, casusluğa karşı mutabakat zabtı imzalama çağrısında bulundu

Avrupa 25.10.2013, 11:39 25.10.2013, 11:58
ABD'nin dinlemeleri BM'ye taşınıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Almanya ve Brezilya, ABD Ulusal Güvenlik Ajansı'nın (NSA)'nın dünya liderlerinin telefon görüşmelerini dinlediği yönündeki iddiaları Birleşmiş Miletler'e götürme kararı aldı.

BM'ye yapılacak şikayette ayrıca BM Sivil ve Sİyasal Haklar Sözleşmesi'nin gizlilik ile ilgili hakların genişletilmesi de teklif edilecek.

CIA eski çalışanlarından Edward Snowden'in sızdırdığı bilgiye dayanılarak NSA'nın 35 ülke liderini dinlediği iddia edilmişti. Almanya Başbakanı Angela Merkel de Obama'ya kendisinin dinlenip dinlenmediğini sormuş, Obama da ona dinlenmediği yönünde garanti vermişti.

Bu arada Almanya ve Fransa, ABD ile istihbarat kurumları arasında işbirliği için mutabakat zaptı imzalanmasını isteyecek. Diğer AB ülkeleri de daha sonra buna katılabilecek.

Merkel, mutabakat zaptı ile ilgili olarak 'Bu, istihbarat servisleri arasında bir işbirliği çerçevesi olacak. Almanya ve Fransa'nın girişimine diğer ülkeler de katılacak' dedi.

ABD'nin İngiltere, Avustralya, Yeni Zelanda ve Kanada gibi ülkelerle casusluğun önüne geçme anlaşmaları bulunuyor. Bu beş ülke, İkinci Dünya Savaşı'nın ardından kurulan 'Beş Göz' adlı ittifakı oluşturuyor. Ancak Washington, geliştirilen yakın ilişkilere rağmen benzer bir anlaşmayı diğer müttefikleriyle imzalama konusunda çekinceli davranıyor.

Merkel, ABD ile anlaşmanın geç bile kaldığını söyledi. Almanya lideri, "Afganistan'da beraberiz. Askerlerimiz hayati tehlike içeren durumlar yaşıyor. Bazen aynı çatışmada hayatlarını kaybediyor. Almanya da dahil olmak üzere Avrupa ülkeleri ile ABD arasındaki dostluk ve ortaklık tek yönlü olamaz. Buna mecburuz. Bunun yanı sıra ABD'nin de dünyada dostlara ihtiyacı var" dedi.

banner53
Yorumlar (0)
15
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?